Bombowce Su-24 wracają do Rosji

[object Object]
Rosjanie wycofali z Syrii sześć samolotów Su-24 MO Rosji
wideo 2/27

Ministerstwo obrony Rosji raportuje o wycofaniu z Syrii pierwszych samolotów myśliwsko-bombowych Su-24. Władze w Moskwie zapowiadały wcześniej, że będą zmniejszać obecność wojskową w tym kraju.

- Sześć samolotów Su-24 zostało przerzuconych z bazy sił powietrznych w prowincji Latakia (w północno-zachodniej części Syrii - red.) do Rosji - poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony, generał Igor Konaszenkow. Zapowiedział, że z Syrii będą wycofywane kolejne samoloty, a także personel wojskowy, w tym piloci i inżynierowie.

Jak poinformowała w czwartek agencja RIA Nowosti, Konaszenkow odniósł się do informacji amerykańskiej telewizji Fox News, która podała wcześniej, że Rosjanie zwiększają obecność militarną w Syrii.

Planowana rotacja

Dziennikarze powoływali się na rozmówców, którzy utrzymywali, że Rosjanie przerzucili do Syrii cztery szturmowce Su-25 i grupę żołnierzy. Generał Konaszenkow powiedział, że przerzut Su-25 rzeczywiście miał miejsce. Zaakcentował, że odbyło się to w ramach planowanej rotacji.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w zeszłym tygodniu, że na rozkaz prezydenta Władimira Putina rozpoczęło się zmniejszanie rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii. Według zapowiedzi, jako pierwsza Syrię miała opuścić grupa rosyjskich okrętów wojennych, w tym lotniskowiec Admirał Kuzniecow. Okręty były rozmieszczone na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Syrii.

O planach zmniejszenia rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii Putin mówił w grudniu, zaznaczając jednocześnie, że Rosja będzie "kontynuować walkę z międzynarodowym terroryzmem".

Wsparcie Asada

Moskwa, która jest kluczowym sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, zaangażowała się militarnie w syryjski konflikt zbrojny 30 września 2015 r. Jako cel interwencji wskazywała walkę z islamistami. Deklaracja ta była kwestionowana przez Zachód i syryjską opozycję.

W nocy z 29 na 30 grudnia zeszłego roku w Syrii wprowadzony został rozejm z inicjatywy Turcji i Rosji. Na styczeń przewidziane są negocjacje pokojowe w Astanie. Moskwa i Ankara są gwarantami przestrzegania rozejmu.

Wojna domowa w Syrii wybuchła w marcu 2011 r. W wyniku konfliktu śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi. 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności kraju, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Autor: tas/ib / Źródło: PAP, RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY 3.0 | Alex Beltyukov

Raporty: