Media: Iran stawia warunki

Aktualizacja:

Czy Iran przyjmie uzgodnioną z Rosją, USA i Francją propozycję rozwiązania sporu wokół programu atomowego? Jak twierdzi państwowa telewizja Press TV, Teheran nie na wszystko chce się zgodzić. Między innymi jest on przeciwny wysłaniu większości z posiadanych przez niego zapasów nisko wzbogaconego uranu za jednym razem.

Angielskojęzyczna stacja Press TV podała również jako pilną wiadomość, że Iran odpowie na przedstawioną przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) propozycję dotyczącą paliwa nuklearnego do 30 października.

Media mówią

Wcześniej o szczegółach dotyczących irańskiej zgody mówiła telewizja Al-Alam. Podała, że Iran zaakceptuje ramy porozumienia z MAEA w sprawie wzbogacania uranu, jednak będzie się domagał poważnych zmian.

Kilkadziesiąt minut wcześniej irańska agencja FARS cytując "dobrze poinformowane źródła", zapowiedziała zaś, że "Republika Islamska w ciągu dwóch dni da odpowiedź na projekt porozumienia dotyczącego pozyskiwania paliwa przeznaczonego do reaktora badawczego w Teheranie".

Na doniesienia Al-Alam o konieczności zmian odpowiedział już szef unijnej dyplomacji Javier Solana. - To było dobre porozumienie. Nie sądzę, żeby potrzebowało fundamentalnych zmian - oświadczył Solana.

Porozumienie w zasięgu ręki

Porozumienie przewiduje przesłanie części irańskiego nisko wzbogaconego uranu za granicę, aby tam przerobić go na paliwo atomowe do reaktora produkującego izotopy do celów medycznych.

USA, Rosja i Francja już zaakceptowały projekt, jednak Iran oświadczył, że potrzebuje kilku dodatkowych dni na jego przeanalizowanie.

Irańskie wahanie

Według zachodnich dyplomatów umowa zaproponowana 21 października w Wiedniu przewiduje, że Iran przekaże do końca 2009 roku 1200 kilogramów nisko wzbogaconego uranu do Rosji, gdzie zostanie on dodatkowo wzbogacony, a następnie we Francji przerobiony na rdzenie nuklearne. Te z kolei zostaną wykorzystane w reaktorze badawczym w Teheranie.

Irańskie władze w sprawie porozumienia jednak kluczą. Z Teheranu padły już nawet zapowiedzi, że Irańczycy sprzeciwiają się pomysłowi wysłania 1200 z 1500 kilogramów posiadanego nisko wzbogaconego uranu przekonując, że mogą przesłać mniejsze ilości tego surowca.

Irańska telewizja podała nawet w piątek po południu, że zamiast wysyłać paliwo nuklearne za granicę w celu wzbogacenia, Teheran woli od razu kupować wzbogacony uran.

Program atomowy na cenzurowanym

Zachód na czele ze Stanami Zjednoczonymi podejrzewa Iran o potajemne prowadzenie prac nad zbudowaniem broni jądrowej. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie uzyskaniu paliwa dla elektrowni atomowych.

Źródło: reuters, pap