Mechaniczny sokół obroni samoloty?

Aktualizacja:
 
Brazylijczycy testują sokołainfraero.gov.br

Brazylijczycy szukają sposobu na uchronienie ich samolotów przed kolizjami z ptakami latającymi wokół lotniska. Mają nadzieję, że pomoże w tym... sztuczny sokół, którego właśnie testują.

Mechaniczny ptak testowany jest na stołecznym lotnisku w Rio de Janeiro.

Ptasich kolizji coraz więcej

Podobnie jak robi to prawdziwy sokół wędrowny, zdalnie sterowany drapieżnik ma przepędzać nieproszonych ptasich gości - podała w komunikacie spółka Infraero zarządzająca w Brazylii 67 lotniskami. Podczas zderzeń ze zwierzętami uszkodzeniu ulec mogą bowiem turbiny samolotu.

W ostatnich dwóch latach na lotnisku na wyspie Governador, należącej do Rio de Janeiro, drastycznie wzrosła liczba kolizji z ptakami. Zwiększyła się ona o 45 procent, z 659 w 2008 roku do 926 w 2009.

Czy uda się pokonać wrogów samolotów?

Sztuczny sokół, pokryty specjalnym materiałem i piórami, może latać z prędkością 50 km na godzinę i wzbić się na wysokość 300 metrów. Kierowany jest zdalnie przez pracownika lotniska.

Po trwających 15 dni testach ornitolodzy ocenią wpływ sztucznego drapieżnika na wrogów samolotów - żyjące w okolicach lotniska czarne urubu (sępniki) z rodziny kondorów i czajki miedziane.

Jeśli mechaniczny sokół się sprawdzi, jego sztuczni koledzy zostaną "zatrudnieni" do ochrony innych brazylijskich lotnisk.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: infraero.gov.br