Mąż zaprzeczał, dokumenty potwierdzają. Żona rzecznika Kremla w Panama Papers

[object Object]
Tatiana Nawka pojawiła się w dokumentach Panama Papers
wideo 2/4

Brytyjski "The Guardian" opublikował dokumenty, które mają potwierdzać, że Tatiana Nawka - żona rzecznika Kremla - w 2014 roku zarejestrowała firmę w raju podatkowym. Publikacja jest odpowiedzią na twierdzenia Dmitrija Pieskowa, że jego małżonka "nigdy nie była posiadaczką takich firm".

"The Guardian" napisał, że Tatiana Nawka zarejestrowała firmę w raju podatkowym w 2014 roku. Brytyjski dziennik opublikował także dokumenty niezbędne dla jej rejestracji. Według doniesień gazety, interesy obecnej żony Dmitrija Pieskowa reprezentowała zarejestrowana na Wyspie Man (dependencja korony brytyjskiej) firma Bridgewaters, której klientami byli także inni znani i bogaci Rosjanie, tacy, jak miliarder Aliszer Usmanow.

"The Guardian" pisze, że firma Tatiany Nawki - Carina Globalne Assets Ltd - została zarejestrowana 20 lutego 2014 roku na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Zgodnie z dokumentacją spółka miała zarządzać aktywami o wartości ponad miliona dolarów.

Firma zlikwidowana po ślubie

Dmitrij Pieskow wziął ślub z mistrzynią olimpijską w tańcach na lodzie w lecie zeszłego roku. Carina Globalne Assets Ltd została zlikwidowana w październiku zeszłego roku, czyli już po ślubie. "Zgodnie z prawem rosyjskim, żony urzędników nie mają prawa korzystać z instrumentów finansowych za granicą" - pisała rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta".

Żona rzecznika Kremla zapewniała dziennikarzy, że "nigdy nie była posiadaczką firm czy rachunków bankowych w rajach podatkowych". To samo mówił jej mąż.

Publikacja w brytyjskim "The Guardian"theguardian.com

Pieskow powiedział także dziennikarzom, że zarówno on, jak i jego żona nie zamierzają zwracać się do sądu w sprawie doniesień na temat firmy zarejestrowanej w raju podatkowym.

Wyciekło ok. 11,5 mln dokumentów

Sprawa firmy Tatiany Nawki ujrzała światło dzienne po wycieku dokumentacji z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca, która należy do największych na świecie placówek oferujących klientom założenie i prowadzenie firm offshore znajdujących się w tzw. rajach podatkowych.

Kancelaria założyła dotąd 200 tys. takich firm. W aferze Panama Papers wyciekło ok. 11,5 mln dokumentów z tym związanych.

Dowodzą one, że panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków, opisują sieć zależności oraz nieujawnianych transakcji przeprowadzonych przez zarejestrowane w rajach podatkowych firmy.

Dokumenty zostały ujawnione w niedzielę m.in. dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) w Waszyngtonie, do którego należy 400 dziennikarzy z 80 krajów.

Autor: tas//rzw / Źródło: theguardian.com, rosbalt.ru, Nowaja Gazieta

Źródło zdjęcia głównego: Fyodor Markushevich / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Tagi:
Raporty: