To okazja do zastanowienia się nad możliwościami rozwiązania zadawnionych problemów politycznych i gospodarczych dotyczących nie tylko obu krajów, ale też całej Europy - tak o planowanej wizycie Aleksandra Łukaszenki na Litwę mówił doradca prezydenta Litwy Dalii Grybauskaite, politolog Laurynas Jonaviczius.
Janoviczius rozmawiał z litewskim portalem internetowym lrt.lt. Alaksandr Łukaszenka przyjedzie do Wilna w środę. W planach ma udział w litewsko-białoruskim forum gospodarczym, odwiedziny na targach BELEXPO i spotkanie z prezydent Grybauskaite.
Będzie to próba poszukiwania sposobów rozstrzygania problemów. Oznacza to, że próbujemy rozmawiać, przestrzegając swych wartości i broniąc swego interesu gospodarczego. Dialog jest jedyną realną możliwością zbliżenia i uzyskania korzyści Laurynas Jonaviczius
- Będzie to próba poszukiwania sposobów rozstrzygania problemów. Oznacza to, że próbujemy rozmawiać, przestrzegając swych wartości i broniąc swego interesu gospodarczego. Dialog jest jedyną realną możliwością zbliżenia i uzyskania korzyści - uważa Jonaviczius.
Jak zaznaczył, "Białoruś akcentuje przede wszystkim kwestie gospodarcze, usiłując rozgraniczyć je od kwestii politycznych". Janoviczius uważa jednak, że "spraw politycznych nie uda się uniknąć".
Podstawa: gospodarka
O wzajemnych relacjach gospodarczych pisze w poniedziałek publicysta Audrius Bacziulis w tygodniku "Veidas". Jak zaznacza obu krajom bardzo zależy na współpracy gospodarczej.
- Mińsk poważnie obawia się, że po wybudowaniu przez Rosję terminala naftowego w Primorsku kurek rurociągu "Przyjaźń" zostanie ostatecznie zakręcony. Wówczas dla Białorusi jedyną drogą otrzymywania ropy będą litewskie terminale w Kłajpedzie i Butyndze. Kłajpeda jest też dla Białorusi głównym portem eksportowym. Wilno więc staje się strategicznym partnerem Mińska - pisze Bacziulis.
Publicysta zaznacza również, że "z kolei po zamknięciu elektrowni atomowej w Ignalinie rośnie zapotrzebowanie Litwy na import energii elektrycznej z Ukrainy przez Białoruś, co czyni Mińsk jej ważnym partnerem strategicznym". - Przywódcy Litwy i Białorusi naprawdę mają o czym rozmawiać - podsumowuje Bacziulis.
Unia po raz drugi
Wizyta białoruskiego prezydenta na Litwie będzie drugą w państwie Unii Europejskiej po trwającej dziesięć lat izolacji. Łukaszenka wiosną tego roku odwiedził Włochy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24