Liga ma nowy plan ws. Syrii

Aktualizacja:

Ministrowie krajów Ligi Arabskiej uzgodnili w Kairze nowy plan rozwiązania konfliktu w Syrii. Przewiduje on m.in. oddanie władzy przez prezydenta Baszara el-Asada wiceprezydentowi kraju. Liga poprosi Radę Bezpieczeństwa ONZ o zaakceptowanie planu.

Elementem planu jest również utworzenie w Syrii rządu jedności narodowej, jako wstęp do przedterminowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Apel o zaangażowanie

Zebrani w Kairze szefowie dyplomacji państw arabskich zaapelowali do władz Syrii i "wszystkich nurtów opozycji", by nie później niż w ciągu dwóch tygodni "zaangażowały się w poważny dialog pod egidą Ligi Arabskiej". Jego celem miałoby być utworzenie rządu jedności narodowej.

- Nowa inicjatywa arabska przyjęta przez szefów MSZ ma na celu odejście reżimu syryjskiego w sposób pokojowy - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu przedstawiciel Kataru szejk Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr as-Sani. Wyraził on nadzieję, że rząd syryjski zaakceptuje tę inicjatywę.

Nowa inicjatywa arabska przyjęta przez szefów MSZ ma na celu odejście reżimu syryjskiego w sposób pokojowy Szejk Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr as-Sani

Wcześniej ogłoszono, że ministrowie przedłużą misję obserwatorów Ligi Arabskiej w Syrii o miesiąc, powiększając jej skład. Jednocześnie Arabia Saudyjska zapowiedziała wycofanie swoich obserwatorów, ponieważ nie udało się im zapobiec dalszemu rozlewowi krwi w Syrii.

Blisko rok na ulicach

Od marca 2011 roku reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada tłumi wystąpienia swych przeciwników. Według ONZ od momentu rozpoczęcia protestów, zainspirowanych arabską wiosną, zginęło ponad 5,4 tys. ludzi. Obserwatorzy Ligi Arabskiej pojechali do Syrii pod koniec grudnia w ramach porozumienia z reżimem w Damaszku, mówiącego m.in. o zaprzestaniu represji, wycofaniu wojsk rządowych z miast i dopuszczeniu do Syrii zagranicznych mediów.

Mandat misji Ligi Arabskiej wygasł jednak w czwartek. Jej misję jako nieskuteczną krytykuje zwłaszcza syryjska opozycja.

Źródło: PAP