Kościelne transakcje pod zwiększonym nadzorem. Kluczowa decyzja papieża Franciszka

Urząd Informacji Finansowej będzie czuwał nad wszystkimi transakcjami realizowanymi przez instytucje zależne od Watykanusxc.hu

Papież Franciszek zwiększył nadzór nad operacjami finansowymi Watykanu w ramach współpracy z instytucją Rady Europy walczącą z praniem pieniędzy - Moneyval.

W papieskim dokumencie (motu proprio) Franciszek wzmocnił uprawnienia Urzędu Informacji Finansowej (AIF), ustanowionego w 2010 roku przez jego poprzednika Benedykta XVI.

Urząd ma być od tej pory odpowiedzialny za ocenę i aprobatę wszystkich usług finansowych realizowanych przez różne instytucje zależne od Watykanu.

Caritas pod lupą Watykanu

Jak poinformowano, prawa stosujące się do Watykanu mają być rozciągnięte na instytucje zależne od Stolicy Apostolskiej i organizacje, jak Caritas. Wydanie motu proprio w okresie wakacyjnym świadczy o determinacji papieża w kwestii zapewnienia przejrzystości finansów Watykanu - komentuje agencja AFP. Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi powiedział dziennikarzom, że najnowszy dokument oznacza "kontynuację i lekkie rozszerzenie" w stosunku do motu proprio z 30 grudnia 2010 roku, wydanego przez Benedykta XVI.

Prześwietlenie watykańskiego banku

W ubiegłym roku Moneyval - europejski komitet ds. zapobiegania praniu pieniędzy - poinformował, że bank watykański (IOR) nie spełnia międzynarodowych standardów dotyczących przejrzystości działania banków. Papież powołał specjalną komisję, której zadaniem jest zbadanie działalności banku, by "zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła" - informował w czerwcu Watykan. Franciszek niedawno uczestniczył w inauguracyjnym posiedzeniu komisji. To potwierdzenie tego, że bardzo zależy mu na przywróceniu bankowi reputacji. Głębokie zmiany w jego funkcjonowaniu uważa się za nieuchronne.

Autor: rf/jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Tagi:
Raporty: