Jak pobrać smarki od wielorybów? Antynoble rozdane

 
Wieloryby znalazły się "na świeczniku" tegorocznych Antynobliwikipedia.org

Za odkrycia, że nietoperze uprawiają miłość francuską, przeklinanie łagodzi ból i że chorym na astmę pomagają przejażdżki kolejką górską przyznano w tym roku nagrody Ig Noble. Antynoble przyznano w tym roku po raz 21.

Tak jak co roku nagrodą uhonorowano autorów 10 prac, które, według motta organizatorów "najpierw skłaniają do śmiechu, a później do zastanowienia". Laureaci mieli szansę zabrać głos dziękując za nagrodę, ale musieli zrobić to krótko i ciekawie, bo rozwlekłe przemówienia przerywa obecna zawsze na ceremonii ośmioletnia dziewczynka nazywana "Miss Sweetie Poo", która tak długo powtarza: "Przestań, nudzę się!" aż mówca nie zakończy wystąpienia.

Przydarzyło się to w tym roku grupie badaczek, opisujących swoją rewolucyjną metodę pobierania próbek smarków wieloryba przy pomocy zdalnie sterowanego helikoptera (nagroda z inżynerii) .

Z kolei badacz, który otrzymał nagrodę za odkrycie, że nietoperze uprawiają miłość francuską (nagroda z biologii)musiał przerwać demonstrację tego zjawiska, wykonywaną z użyciem maskotek, ponieważ interweniował (również tradycyjnie obecny na ceremonii) adwokat William J. Maloney. Jego zadaniem jest niedopuszczanie do sytuacji, w której ktokolwiek zrobiłby, powiedziałby, zobaczyłby lub pomyślał cokolwiek niestosownego. On również przerwał prezentację materiału filmowego poświęconego zachowaniom seksualnym nietoperzy.

Najlepsi z najlepszych

W dziedzinie inżynierii: Karina Acevedo-Whitehouse i Agnes Rocha-Gosselin z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego w Wielkiej Brytanii oraz Diane Gendron z Instituto Politecnico Nacional w Baja California Sur w Meksyku, za opracowanie metody pobierania próbek smarków wielorybów przy użyciu zdalnie sterowanego helikoptera. W uroczystości brały udział: Karina Acevedo-Whitehouse, Agnes Rocha-Gosselin i Diane Gendron.

W dziedzinie medycyny: Simon Rietveld z Uniwersytetu w Amsterdamie w Holandii i Ilja van Beest z Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii, za odkrycie, że objawy astmy można leczyć jazdą na kolejce górskiej. W ceremonii uczestniczyli Simon Rietveld i Ilja van Beest.

W dziedzinie planowania transportu: Toshiyuki Nakagaki, Atsushi Tero, Seiji Takagi, Tetsu Saigusa, Kentaro Ito, Kenji Yumiki, Ryo Kobayashi z Japonii oraz Dan Bebber, Mark Fricker z Wielkiej Brytanii za użycie porostów do opracowania optymalnego rozmieszczenia torów kolejowych. Na uroczystości obecni byli: Toshiyuki Nakagaki, Kentaro Ito, Atsushi Tero, Mark Fricker, Dan Bebber.

W dziedzinie fizyki: Lianne Parkin, Sheila Williams i Patricia Priest z Uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii za wykazanie, że kiedy zimą chodniki są oblodzone, to ludzie ślizgają się na nich i upadają o wiele rzadziej, jeśli mają skarpety założone na buty. Na ceremonii była obecna Lianne Parkin.

Nagroda pokojowa: Richard Stephens, John Atkins, i Andrew Kingston z Uniwersytetu Keele w Wielkiej Brytanii za potwierdzenie powszechnego przekonania, że przeklinanie łagodzi ból. Na uroczystości był Richard Stephens.

W dziedzinie zdrowia publicznego: Manuel Barbeito, Charles Mathews i Larry Taylor z Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Fort Detrick w Maryland w USA za wykazanie, że zarazki lgną do naukowców z zarostem. Manuel S. Barbeito z powodów zdrowotnych nie mógł przyjechać, nagrodę odebrał jego przedstawiciel.

W dziedzinie ekonomii: Zarządy i rady nadzorcze instytucji finansowych: Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch i Magnetar za stworzenie i upowszechnienie nowych sposobów inwestowania pieniędzy - takich, które pozwalają zmaksymalizować zysk i zminimalizować ryzyko dla światowej gospodarki (a raczej dla jej bardzo małej części). Przedstawiciele tych instytucji nie zjawili się na uroczystości.

W dziedzinie chemii: Eric Adams z MIT, Scott Socolofsky z Uniwersytetu A&M w Teksasie, Stephen Masutani z Uniwersytetu Hawajskiego oraz firma BP (British Petroleum) za obalenie powszechnego przekonania, że olej i woda się nie mieszają. Nagrodę odebrali: Eric Adams, Scott Socolofsky i Stephen Masutani, przedstawiciela BP nie było.

W dziedzinie zarządzania: Alessandro Pluchino, Andrea Rapisarda i Cesare Garofalo z Uniwersytetu w Katanii we Włoszech za matematyczne wykazanie, że korporacje działałyby wydajniej, gdyby losowo awansowały swoich pracowników. Obecni byli: Alessandro Pluchino, Andrea Rapisarda i Cesare Garofalo.

W dziedzinie biologii: Libiao Zhang, Min Tan, Guangjian Zhu, Jianping Ye, Tiyu Hong, Shanyi Zhou i Shuyi Zhang z Chin oraz Gareth Jones z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii za naukowe udokumentowanie przypadków seksu oralnego u owocożernych nietoperzy. W ceremonii uczestniczył Gareth Jones.

Raj dla bakterii

Uroczystości towarzyszył bogaty program artystyczny, którego tematem przewodnim były bakterie. Wśród występów była m.in. opera w czterech aktach, opowiadająca historię bakterii żyjących na zębie pewnej kobiety oraz koncert fortepianowy, którego repertuar obejmował "przygnębiającą muzykę rosyjską". Pianistka wykonała go w towarzystwie bilionów bakterii, w tym żyjących w ustach paciorkowców.

10 bilionów dol. nagrody

Każdy z laureatów oprócz statuetki, przedstawiającej w tym roku laboratoryjną fiolkę i szalkę Petriego na deseczce, otrzymał nagrodę finansową: banknot o nominale 10 bilionów dolarów Zimbabwe (równowartość ok. 2 dolarów).

Uroczystość prowadził redaktor dwumiesięcznika "Improbable Research" Marc Abrahams. To humorystyczno - naukowe czasopismo, wydawane na Harvardzie jest organizatorem nagród Ig Nobel. Na zakończenie Abrahams wygłosił tradycyjne słowa: "Pamiętajcie, jeśli nie zdobyliście Antynobla w tym roku, a zwłaszcza, jeśli zdobyliście, życzę wam więcej szczęścia w przyszłym roku".

Obecni na sali byli też "poważni" naukowcy: Roy Glauber - laureat Nobla w dziedzinie fizyki w 2005 r., James Muller, jeden z założycieli organizacji "Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej" uhonorowanej pokojową nagrodą Nobla w 1985 r., Frank Wilczek - laureat w dziedzinie fizyki w 2004 r., Sheldon Lee Glashow - laureat w dziedzinie fizyki w 1979 r. i William N. Lipscomb - laureat w dziedzinie chemii w 1976.

"Wygraj randkę z noblistą"

Lipscomb był w tym roku bohaterem cyklicznej zabawy "Wygraj randkę z noblistą", odbywającej się na uroczystościach rozdania Ig Nobli. Spotkanie z nim zostało wylosowane przez jedną z osób z publiczności. Ponadto, każdy z nowych laureatów Ig Nobla mógł pod koniec ceremonii uścisnąć Lipscombowi dłoń.

Ceremonii patronowali król i królowa szwedzkich klopsików, a gościem spoza sfery naukowej był brytyjski pisarz Neil Gaiman.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org