Planowane na następny tydzień rozmowy z Iranem na temat jego programu nuklearnego przesunięto na 8 lutego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Zdaniem oenzetowskiej agencji spotkanie przełożono na prośbę Teheranu. W najbliższych tygodniach Iran odwiedzi szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która koordynuje rozmowy między Iranem a sześcioma mocarstwami na temat irańskiego programu nuklearnego.
Przedstawiciele MAEA nie podali, dlaczego władze Iranu prosiły o przesunięcie terminu rozmów. Pierwotnie negocjacje były zaplanowane na 21 stycznia, dzień po tym, gdy wejdzie w życie tymczasowe porozumienie atomowe zawarte między Iranem a światowymi mocarstwami.
Zgodnie z ustaleniami Teheranu i grupy 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania plus Niemcy) MAEA ma zająć się monitoringiem i weryfikacją irańskiej aktywności nuklearnej. Grupa inspektorów ma wyjechać do Iranu już w najbliższą sobotę, aby "wprowadzić w życie pierwszy krok (porozumienia)" - podkreśliła MAEA w oświadczeniu. Tymczasem negocjacje na linii Iran-MAEA toczą się niezależnie od tych prowadzonych z przedstawicielami grupy 5+1. W listopadzie oenzetowska agencja i władze w Teheranie osiągnęły porozumienie, na mocy którego Irańczycy w ciągu trzech miesięcy muszą podjąć szereg czynności, m.in. dopuścić kontrolerów do instalacji nuklearnych i udostępnić im informacje na temat programu. MAEA wielokrotnie podkreślała, że chce wyjaśnić wszystkie wątpliwości Zachodu, który obawia się, że Iran zamierza wykorzystać swój program atomowy do budowy broni masowej zagłady.
5+1= tymczasowy sukces
24 listopada 2013 roku grupa 5+1 i Iran zawarły w Genewie wstępne porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych. W niedzielę uzgodniono, że ustalenia wejdą w życie 20 stycznia.
Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora atomowego w Araku i zapewni MAEA dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu. W zamian za to zniesione zostanie embargo na sprzedaż irańskiej ropy; Iran jednak nie będzie mógł zwiększyć produkcji surowca. Ponadto otrzyma licencje na naprawy i przeglądy techniczne swej cywilnej floty powietrznej. Częściowo zostaną zniesione sankcje dotyczące obrotu złotem, innymi metalami szlachetnymi i samochodami z Iranem. Jednak jest to porozumienie tymczasowe, które ma obowiązywać przez sześć miesięcy.
Ashton do Iranu
W poniedziałek swoją wizytę w Iranie zapowiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. - Z zainteresowaniem przeczytałam zaproszenie do odwiedzenia Teheranu. Mam zamiar to zrobić w najbliższych tygodniach - powiedziała Ashton na konferencji prasowej ze swym kuwejckim odpowiednikiem Sabahem Chalidem al-Hamadem as-Sabahem.
Autor: mtom / Źródło: PAP