"Atak terrorystyczny" na słynny meczet w Iranie. Nie żyje co najmniej 15 osób

Autor:
momo/kg
Źródło:
Reuters
Meczet Shah Cheragh w Sziraz
Meczet Shah Cheragh w Sziraz
Google Earth
Google EarthMeczet Shah Cheragh w Sziraz

W mieście Sziraz w południowym Iranie doszło w środę do ataku terrorystycznego na meczet Shah Cheragh - poinformowała irańska państwowa agencja informacyjna IRNA. Według doniesień medialnych, zginęło co najmniej 15 osób, a 10 zostało rannych.

Media związane z irańskimi władzami podały, że o godzinie 17.45 czasu lokalnego (16:15 w Polsce) do meczetu weszło trzech uzbrojonych mężczyzn, którzy zaczęli strzelać do wiernych.

IRNA donosi, że napastnicy to "terroryści takfiri" (pogardliwe określenie muzułmanina, który oskarża swych współwyznawców o apostazję - przyp. red.). Jak wyjaśnia Reuters, zwykle określenia tego używa się w odniesieniu do sunnickich ekstremistów, m.in. z tzw. Państwa Islamskiego. Iran to kraj zamieszkały w większości przez szyitów.

Shah Cheragh to meczet i zarazem mauzoleum, a jego nazwa w języku perskim oznacza "Król Światła". Uchodzi za jedną z najpiękniejszych świątyń muzułmańskich w Iranie. Położone na południu Iranu Sziraz to dawna stolica i szóste co do wielkości miasto w kraju, będące jednym z głównych ośrodków kulturalnych i przemysłowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości