Jeden z najbardziej poszukiwanych oskarżonych o ludobójstwo w Rwandzie został aresztowany w Ugandzie. Były szef wywiadu Idelphonse Nizeyimana ma mieć na koncie m.in. śmierć królowej Tutsi Rosalie Gicandy.
W sumie podczas ludobójstwa w 1994 roku Hutu wymordowali ponad 800 tys. członków plemienia Tutsi (według niektórych danych ponad milion). Rzeź trwała ponad 100 dni i zakończyła się, gdy Rwandyjski Front Patriotyczny obecnego prezydenta Paula Kagame zdobył kontrolę nad większością kraju.
Później zaczęła się druga ucieczka - obawiających się prześladowań Hutu, co pociągnęło kolejne tysiące ofiar.
Aresztowany podczas podróży
Według wiadomości docierających z Afryki, Nizeyimana został aresztowany w stolicy Ugandy - Kampali, podczas podróży do Demokratycznej Republiki Konga. Przetransportowano go samolotem do Aruszy w Tanzanii, gdzie znajduje się Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy (ICTR), jednak tej informacji na razie nie potwierdził sąd.
Przed 15 laty Idelphonse Nizeyimana był szefem wywiadu i jest oskarżony o tworzenie specjalnych jednostek, które pomagały w rzezi Tutsi.
Jeden z takich oddziałów zabił królową Rosalie Gicandę, wdowę po królu Mutarze III, który zmarł w 1959 roku, tuż przed ustanowieniem republiki. Według raportu Human Rights Watch żołnierze Hutu wyciągnęli 80-letnią królową z jej domu w Butare i zastrzelili na tyłach muzeum narodowego. Zabili też kilka kobiet, które opiekowały się królową.
Zniszczyć inteligencję
Nizeyimana oskarżony jest o zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości. To właśnie on kazał ustawianie blokad drogowych podczas ludobójstwa, gdzie z zimną krwią zabijano (najczęściej za pomocą maczet) próbujących uciekać Tutsi - twierdzi Trybunał w Aruszy. To Nizeyimana kazał porywać księży, po których zaginął wszelki ślad i uprowadzić grupę uchodźców, w tym 5 dzieci, którzy zniknęli bez śladu.
Prowadził też czystki inteligencji Tutsi - twierdzą fachowcy - gdy zlecił podległym sobie oddziałom dokonać masakry na Uniwersytecie w Butare, gdzie zabijano studentów i wykładowców.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: U.S. State Department