Generał przeprasza za żołnierzy gejów

 
Sprawca zamieszania gen John SheehanU.S.M.C.

Amerykański generał John Sheehan przeprosił we wtorek za sugerowanie, że holenderscy żołnierze nie powstrzymali masakry w Srebrenicy w 1995 roku, ponieważ część z nich była gejami. Jego słowa sprzed kilku tygodni wywołały powszechne oburzenie.

Kontrowersyjna wypowiedź Sheehana - były dowódcy wojsk NATO i wojskowego z 35 letnim stażem - padła w połowie marca podczas przesłuchania w amerykańskim Senacie. Dyskusja dotyczyła tego, czy w armii USA powinni służyć żołnierze otwarcie przyznający się do swojego homoseksualizmu.

Emerytowany amerykański dowódca powoływał się na holenderskiego generała w stanie spoczynku Henka van den Breemena, który rzekomo przyznał iż żołnierze-geje byli częściowo odpowiedzialni za klęskę sił międzynarodowych w Srebrenicy i dopuszczenie do wymordowania przez Serbów 8 tys. muzułmańskich chłopców i mężczyzn. Sheehan stwierdził w Senacie, że obecność żołnierzy otwarcie przyznających się do homoseksualizmu obniżała morale i była widziana jako "część problemu", który przyczynił się do oddania Srebrenicy Serbom.

- Chodzi mi o to, że Holendrzy mieli za zadanie chronić cywilów w Srebrenicy. Batalion (holenderski - red.) był jednak źle dowodzony, przemęczony i gdy przyszli Serbowie, po prostu przykuli ich kajdankami do budek telefonicznych i weszli do miasta - opisywał wydarzenia w 1995 roku. Zapytany, czy homoseksualiści mieli z tym coś wspólnego, powiedział: "Tak. Przedstawiono mi to jako część problemu".

Generał przeprasza generała

Po kilkunastu dniach od wywołania burzy Sheehan zdecydował się na przeprosiny. "Przepraszam, że moje ostatnie przypomnienie dyskusji na temat wydarzeń sprzed 15 lat niewłaściwie oddawało pańskie myślenie na temat niektórych specyficznych problemów społecznych w armii" - napisał Sheehan w emailu do gen. Breemena, a upublicznionym przez holenderską armię.

"Chcę być dobrze zrozumiany: porażka w Srebrenicy nie była w żaden sposób winą pojedynczych żołnierzy" - dodał. Rzecznik holenderskiej armii z zadowoleniem przyjął przeprosiny i powiedział, że jest "bardzo zadowolony, że sprawa jest zamknięta".

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: U.S.M.C.