Fukushima znów straszy. Wyciekła radioaktywna woda

 
Ratownicy na miejscu katastrofy w Fukushimiewikipedia.org

45 ton wysoce radioaktywnej wody wyciekło w weekend z japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. Niewielka część cieczy mogła przedostać się do Pacyfiku - podał w poniedziałek operator elektrowni spółka TEPCO.

Do wycieku doszło w pobliżu systemu odkażania wody elektrowni Fukushima I - sprecyzował operator.

Radioaktywna woda w oceanie

Wyciek radioaktywnej wody stwierdzono w niedzielę ok. południa. Po wyłączeniu systemu odkażania wyciek najprawdopodobniej został zatrzymany. Pracownicy znaleźli później rysę w betonowej zaporze, którędy mógł nastąpić wyciek. Do kanału prowadzącego do oceanu mogło przedostać się ok. 300 litrów wody - poinformował przedstawiciel TEPCO.

Eksperci sprawdzają, czy woda dostała się do oceanu. Wyciek radioaktywnej wody do Pacyfiku w tygodniach marcowej katastrofie wywołało obawę o bezpieczeństwo owoców morza w strefie przybrzeżnej.

Normy przekroczone ponad 270 razy

Pomiar radioaktywności wody zebranej wokół systemu odkażania w niedzielę wykazał, że zawartość cezu 134 i cezu 137 przekroczyła rządowe normy bezpieczeństwa odpowiednio 270 razy i 322 razy - podał obywatelski ośrodek informacji nuklearnej w Tokio.

Położona 240 kilometrów na północny wschód od Tokio elektrownia została zrujnowana 11 marca przez trzęsienie ziemi i towarzyszące mu tsunami. W części jej reaktorów wskutek awarii systemu chłodzenia doszło do stopienia się prętów paliwowych. Była to największa awaria nuklearna od czasu wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w roku 1986.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org