We Francji zweryfikowane mają zostać obowiązujące procedury dotyczące badań pilotów oraz dostępu do ich kabiny po tym, gdy okazało się, że te obowiązujące mogły doprowadzić do katastrofy airbusa A320. Francuski prezydent Francois Hollande zapowiedział zaś, że "do końca tygodnia wszystkie 150 ofiar katastrofy samolotu Germanwings zostanie zidentyfikowanych".
- Minister spraw wewnętrznych potwierdził, że najpóźniej do końca tygodnia będzie możliwa identyfikacja wszystkich ofiar katastrofy przy użyciu (pozyskanych od rodzin - przyp.red.) próbek DNA - powiedział Hollande podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Weryfikacja procedur i badań pilotów
Francuska komisja badania wypadków lotniczych BEA poinformowała natomiast, że przeanalizowane zostaną "słabości systemowe", które mogły doprowadzić do katastrofy w Alpach, takie jak badania psychologiczne oraz mechanizm blokowania drzwi do kabiny pilotów.
"Przeanalizowane zostaną również kryteria i zasady określania profilu psychologicznego pilotów" - napisała w oświadczeniu francuska komisja BEA. Także prawnicy reprezentujący część rodzin ofiar lotu Germanwings wezwali do przeglądu obowiązujących zasad dotyczących badań psychiatrycznych pilotów.
Jak podkreślono w oświadczeniu, francuskie śledztwo służyć ma wyłącznie poprawie zasad bezpieczeństwa tak, aby możliwe było uniknięcie wypadków w przyszłości. Jego celem nie jest natomiast stwierdzenie czyjejkolwiek winy w sprawie katastrofy samolotu Germanwings.
Celowe doprowadzenie do katastrofy
Francuscy śledczy uważają, że 27-letni pilot Andreas Lubitz świadomie zamknął drzwi do kabiny pilotów a następnie doprowadził do katastrofy samolotu, w której zginęło 150 osób na pokładzie.
Jak wykazało dotychczasowe śledztwo, Andreas Lubitz miał mieć skłonności samobójcze zanim uzyskał licencję pilota, zaś w dniu katastrofy miał zwolnienie lekarskie z pracy, o którym nie poinformował jednak pracodawcy.
Według Lufthansy, do których należą również linie lotnicze Germanwings, Lubitz pomyślnie przeszedł wszystkie badania lekarskie. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego po katastrofie we francuskich Alpach wprowadziła natomiast zalecenie, by w kabinie pilotów przez cały czas trwania lotu przebywało dwóch członków załogi.
Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters