F-35 znów uziemione. W locie wysiadło zasilanie

 
F-35 w wersji przystosowanej do operowania z lotniskowcówUS Navy

Loty testowe F-35 zostały po raz kolejny zawieszone. Tym razem przyczyną była awaria, do jakiej doszło w powietrzu. Z niewyjaśnionych przyczyn przestały działać dwa generatory prądu i doszło do wycieku oleju. Maszyna bezpiecznie wylądowała, ale loty wszystkich F-35 zostały zawieszone do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii.

Wojsko i producent maszyny, Lockheed Martin, nie wyjaśnili szczegółów wydarzenia. - F-35 odbyły dotychczas 657 lotów testowych i po raz pierwszy doszło do takiej awarii - stwierdził John Kent, rzecznik Lockheed Martina. - Wstrzymanie lotów wszystkich maszyn to standardowa procedura bezpieczeństwa. Eksperci muszą zbadać przyczyny awarii i je usunąć - dodał oficjalnie.

Powtarzające się problemy

Do awarii doszło w standardowym modelu F-35 wersji A. Te maszyny są przeznaczone dla USAF i większości zagranicznych odbiorców Lightninga II. Problem jest jednak prawdopodobnie wspólny dla pozostałych wersji F-35, B i C.

Nieoficjalnie wiadomo, że awaria generatorów niemal całkowicie pozbawiła maszynę zasilania. Pilota uratował awaryjny generator, który normalnie służy do rozruchu silnika na ziemi i zasilania klimatyzacji. Gdyby nie było awaryjnego zasilania, F-35 spadłby na ziemię, ponieważ jego powierzchnie sterowe są poruszane przez siłowniki potrzebujące do działania prądu.

W przeszłości F-35 były uziemiane przez między innymi awarie oprogramowania i problemy z wytrzymałością części konstrukcyjnych. Na początku marca program osiągnął ważny etap. W powietrze wzbiły się dwie pierwsze maszyny pochodzące z wstępnej produkcji seryjnej. Według planów, miały trafić do odbiorcy, czyli USAF, już w przyszłym miesiącu. Nie wiadomo jak najnowsza awaria wpłynie na harmonogram.

Wielki program i jego problemy

Cały program Joint Strike Fighter zaliczył już liczne opóźnienia i wzrosty kosztów. Pierwotna cena jednej maszyny miała wynosić mniej niż 100 milionów dolarów. Obecnie oficjalnie jest szacowana przez wojsko na około 130 milionów. Opublikowany w ostatnich dniach raport na temat zakupu F-35 przez Kanadę określił cenę pozyskania jednego F-35 na ponad 400 milionów dolarów.

Program JSF jest największym zakupem uzbrojenia w historii. Amerykańskie wojsko ma zamiar pozyskać ponad 2400 maszyn. Łączny koszt programu jest szacowany na około 380 miliardów dolarów. F-35 ma być nowym koniem roboczym amerykańskiego lotnictwa i zastąpić w tej roli F-16.

Lightning II to myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji. Lockheed Martin umieścił w nim wiele nowinek technologicznych, co czyni F-35 prawdopodobnie najnowocześniejszą maszyną świata. Między innymi to powoduje liczne problemy i opóźnienia w jego budowie.

Źródło: Defense News

Źródło zdjęcia głównego: US Navy