Dragon z lodami waniliowymi poleciał w kosmos


W nocy z niedzieli na poniedziałek odleciał z Ziemi w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) bezzałogowy prywatny statek towarowy Dragon. Cel misji? - przywiezienie zaopatrzenia dla załogi placówki orbitalnej.

Rakieta nośna Falcon 9 wyniosła Dragona z amerykańskiej bazy kosmicznej na Przylądku Canaveral. W lukach kapsuły Dragon znalazło się blisko pół tony ładunku, m.in. lody waniliowe dla trzech obecnych astronautów przebywających na ISS.

Problem z silnikiem? To nie problem

Co prawda doszło do problemów z jednym z dziewięciu silników, ale - jak poinformowali odpowiedzialni za lot - pojazd został tak skonstruowany, że nie wpłynie to na przebieg misji.

- Falcon 9 został tak zaprojektowany, żeby nawet po stracie silników wykonać misje, więc zrobił to, co powinien - powiedziała dyrektor SpaceX Gwynne Shotwell. Prywaciarze w kosmosie To pierwszy komercyjny lot rakiety Falcon i kapsuły Dragon, produkowanych przez prywatną firmę SpaceX z Kalifornii. Kontrakt podpisany przez SpaceX z amerykańską agencją kosmiczną NASA przewiduje 12 transportów na ISS i opiewa na sumę 1,6 mld dolarów. Test rakiety przeprowadzono w maju tego roku. Wówczas kapsuła Dragon pomyślnie przycumowała do stacji, ale nie zawierała żadnego istotnego ładunku. W czasie obecnego lotu statek kosmiczny powinien dotrzeć do stacji orbitalnej w środę. Przycumuje do ISS na blisko trzy tygodnie, a potem wróci na Ziemię z jeszcze większym ładunkiem. Jedyny środek transportu Amerykanów Kapsuły Dragon są obecnie jedynym środkiem dostarczania zaopatrzenia załodze stacji orbitalnej, jakimi dysponują Amerykanie po wycofaniu z eksploatacji wszystkich wahadłowców. W odróżnieniu od rosyjskich, europejskich i japońskich statków towarowych, które również latają na stację, kapsuły Dragon powracają na Ziemię wodując na Pacyfiku. Statki towarowe konkurentów spalają się, opadając, w górnych warstwach atmosfery. Firma SpaceX, czyli Space Exploration Technologies Corp., należy do miliardera Elona Muska, współzałożyciela internetowego banku PayPal. Kieruje on też firmą Tesla Motors produkującą samochody elektryczne.

Autor: jak//gak / Źródło: PAP, Reuters