Dalajlama ogłasza odejście. Pekin: To podstęp

Aktualizacja:
10.03 | Duchowy przywódca Tybetańczyków, Dalajlama XIV oświadczył, że zrezygnuje ze swojej politycznej roli w tybetańskim rządzie na uchodźstwie powierzając te uprawnienia wybieralnemu przedstawicielowi. - To podstęp mający zmylić społeczność międzynarodową - skomentował te doniesienia rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jiang Yu. (APTN)
Dalajlama rezygnuje. Nie będzie już przywódcą Tybetańczykówaptn

Duchowy przywódca Tybetańczyków, Dalajlama XIV oświadczył, że zrezygnuje ze swojej politycznej roli w tybetańskim rządzie na uchodźstwie powierzając te uprawnienia wybieralnemu przedstawicielowi. - To podstęp mający zmylić społeczność międzynarodową - skomentował te doniesienia rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jiang Yu.

Przemawiając z okazji powstania Tybetańczyków z 1959 roku przeciwko Chinom Dalajlama oświadczył, iż "nadszedł czas, by przekazać moją formalną władzę wybieralnemu przywódcy". Od dawna podkreślał, że chce, by rząd na uchodźstwie, którego siedziba znajduje się w Dharamśali w Indiach, miał szersze uprawnienia i zapowiadał, że chce zrezygnować ze swojej roli politycznej.

- Już w 1960 roku podkreślałem, że Tybetańczycy potrzebują przywódcy wybranego przez nich, któremu przekazałbym władzę - powiedział Dalajlama. - Teraz przyszedł czas, kiedy tak powinno się stać - dodał.

Dalajlama: Zaproponuję poprawki do konstytucji

Dziś przedstawił plan przewidujący m.in., że podczas najbliższej sesji parlamentu, jeszcze w tym miesiącu, zaproponuje poprawki do konstytucji. Jak podkreśla Associated Press, nie wiadomo, jak szerokie będą to zmiany, gdyż mimo że wybieralny parlament oficjalnie posiada szerokie uprawnienia to pozycja Dalajlamy jest i tak silniejsza.

"Chcę wyłącznie szerszej autonomii dla Tybetańczyków"

76-letni przywódca Tybetańczyków, który opuścił Tybet po nieudanym powstaniu, jest powszechnie szanowany przez Tybetańczyków, pomimo podejmowanych przez Pekin prób zmniejszenia jego wpływów. Chiny uważają go za separatystę próbującego znieść ich kontrolę nad Tybetem. Sam Dalajlama podkreśla, że chce wyłącznie szerszej autonomii dla Tybetańczyków.

Od upadku antychińskiego powstania w Tybecie w 1959 roku Dalajlama przebywa na emigracji w Indiach, gdzie w Dharamśali kieruje emigracyjnym rządem.

Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: aptn