Cudzoziemcy głównym celem ataków talibów


Ze sporym opóźnieniem w tym tygodniu afgańscy talibowie ogłosili początek corocznej wiosennej ofensywy przeciwko zachodnim wojskom i wspieranym przez nie rządom prezydenta Hamida Karzaja. Zapowiedzieli, że tym razem ich celem będą niemal wyłącznie cudzoziemcy. Pierwszym wiosennym uderzeniem, poprzedzającym ogłoszenie początku ofensywy, był środowy atak na zamieszkaną przez cudzoziemców i pilnie strzeżoną "Zieloną wioskę" we wschodnim Kabulu. Atak nastąpił w dwie godziny po nocnej wizycie w Kabulu prezydenta USA Baracka Obamy.

Ogłaszając początek wiosennej ofensywy, talibowie zaprzeczyli też, że wrócili do rozmów z Amerykanami, zerwanych w marcu, gdy amerykański żołnierz wymordował kilkunastu wieśniaków pod Kandaharem. Zapowiedzieli, że żadnych negocjacji nie będzie, dopóki Amerykanie nie spełnią złożonej im obietnicy i nie uwolnią 5 przywódców talibów przetrzymywanych od lat w więzieniu w Guantanamo. Miało to być gestem dobrej woli w odpowiedzi na otwarcie przez talibów ich ambasady w Katarze.

Sprzeciw amerykańskich wojskowych

Wypuszczeniu jeńców sprzeciwiają się amerykańscy wojskowi, obawiający się, że na wolności dowódcy talibów natychmiast przyłączą się do powstania. Amerykanie szczególnie obawiają się mułły Mohammeda Fazla, byłego komendanta talibów, którego uwolnienia domagają się jego towarzysze broni. Uwolnienia jeńców obawia się sam prezydent Barack Obama, by podczas przedwyborczej kampanii nie zostać oskarżonym o uległość wobec talibów.

Bagatelizują ofensywę talibów

Dowódcy zachodnich wojsk bagatelizują zapowiedzi talibów o ich wiosennej ofensywie i twierdzą, że partyzanci są zbyt słabi, by stanowić wojskowe zagrożenie. Szczególnie talibowie, którzy w ciągu ostatnich 2 lat zostali rozbici w ich twierdzach w południowych prowincjach Kandahar i Helmand przez dodatkowy kontyngent 30 tys. amerykańskich żołnierzy przysłanych na wojnę w 2010 roku przez Obamę. Jesienią dodatkowi żołnierze mają jednak wrócić do USA. Wciąż toczą walki z talibami w Kandaharze i na północy Helmandu, i nie przeprowadzą już planowanej wcześniej pacyfikacji afgańskiego wschodu, gdzie działają partyzanci Hakkanich, powiązani z al-Kaidą i mający kryjówki w Północnym Waziristanie, leżącym po pakistańskiej stronie granicy.

Zmiana taktyki koalicyjnych wojsk

Zachodni dowódcy zauważyli, że Hakkani, najchętniej ze wszystkich afgańskich partyzantów dokonujący zamachów bombowych, zmienili w ostatnich miesiącach taktykę. Zrezygnowali z potężnych bomb-pułapek, podkładanych w samochodach i do ataków używają raczej zamachowców-samobójców, by ograniczyć liczbę ofiar wśród przypadkowych cywilów.

Szkoleni Talibowie atakują amerykanów

O ile zachodni dowódcy nie przejmują się wojowniczymi pogróżkami talibów, martwi ich coraz bardziej łatwość, z jaką partyzanci przenikają przez posterunki afgańskiego wojska oraz mnożące się przypadki, że przeciwko zachodnim żołnierzom zwracają się szkoleni przez nich żołnierze z afgańskiego wojska, któremu za dwa lata Zachód zamierza przekazać odpowiedzialność za wojnę, a samemu wycofać swoje wojska z Afganistanu. W tym roku z rąk afgańskich żołnierzy zginęło już prawie 20 zachodnich żołnierzy, głównie Amerykanów. Szczególny niepokój zachodnich dowódców wzbudziła śmierć amerykańskiego oficera, zabitego w Kandaharze przez afgańskiego żołnierza z elitarnych wojsk specjalnych, werbowanych i szkolonych ze szczególną uwagą i troską.

Kryptonim "al-Faruk"

Tegorocznej wiosennej ofensywie talibowie nadali kryptonim "al-Faruk" od imienia Omara al-Faruka (Umara ibn al-Chattaba) - drugiego kalifa, który w siódmym stuleciu zasłynął wojskowymi podbojami na Bliskim Wschodzie i w Azji. Talibowie zapowiadając początek ofensywy, ogłosili też, że tworzą specjalny komitet, do którego mogą się zgłaszać żołnierze z afgańskiego wojska i policji, którzy chcieliby zdezerterować i przejść na stronę partyzantów.

km/fac

Źródło: PAP