Biskupi Irlandii popierają traktat

 
Irlandczycy zagłosują 2 pażdziernikaTVN24

Episkopat Irlandii odcina się od "wprowadzających w błąd, nieprawdziwych i nieodnoszących się do meritum traktatu" materiałów propagandowych, kolportowanych przez przeciwników UE w budynkach kościelnych. Biskupi twierdzą, że nie namawiają przy tym do głosowania ani na tak, ani na nie – ale komentatorzy ocenili to inaczej.

Stała komisja episkopatu Irlandii uznała, że Traktat Lizboński nie narusza zagwarantowanego w konstytucji kraju prawa do życia dziecka poczętego, nie toruje drogi aborcji ani eutanazji.

Irlandczycy "mają obowiązek głosowania"

- Traktat Lizboński ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla nas, tu w Irlandii, ale także dla przyszłego kształtu europejskiego projektu (...). Irlandzcy wyborcy mają obowiązek udziału w referendum i głosowania nie tylko z myślą o swym osobistym lub grupowym interesie, ale także dla dobra wszystkich obywateli - podkreślono w oświadczeniu.

Biskupi przyznają, że Traktat Lizboński oznacza rezygnację przez państwa członkowskie UE z części suwerenności, ale zauważają jednocześnie, że w niektórych kwestiach może to służyć osiągnięciu wspólnego dobra, jeśli nie osłabia podstawowej zasady, iż sprawy nie powinny być załatwiane na ponadnarodowym szczeblu unijnym, jeśli można je załatwić na lokalnym, regionalnym lub narodowym.

Katolicy i protestanci zgodni

Wprawdzie biskupi nie popierają żadnej ze stron, a ich intencją jest wskazanie katolikom, że mogą w dobrej wierze głosować "tak" lub "nie", niemniej - w ocenie komentatorów - oświadczenie zostanie odczytane jako wyraz poparcia dla unijnego Traktatu.

W ubiegłym tygodniu biskup diecezji Down & Connor Noel Treanor powiedział komisji parlamentu w Dublinie, że w tekście Traktatu Lizbońskiego nie ma niczego, co uzasadniałoby odrzucenie go ze względów religijnych lub etycznych.

Równie zdecydowane stanowisko w sprawie Traktatu zajęły trzy irlandzkie Kościoły protestanckie, ostrzegając, że odrzucenie dokumentu zwiększy izolację Irlandii i będzie miało wpływ na to, czy i jak kraj upora się z gospodarczym kryzysem.

Protestanckie Kościoły wskazują też, iż zwycięstwo przeciwników Traktatu w referendum zamknie drogę dalszemu rozszerzeniu UE.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24