Po Holendrach także Brytyjczycy wprowadzą obowiązkowe skanowanie na lotniskach skanerami, które "rozbierają" pasażerów. Na początku taki skaner zostanie uruchomiony dla wszystkich pasażerów na londyńskim Heathrow. W planach Brytyjczyków są też inne środki bezpieczeństwa.
Według rzeczniczki BAA, operatora sześciu brytyjskich lotnisk, skanery na Heathrow pojawią się tak szybko, jak będzie to możliwe.
Heathrow jest najbardziej zatłoczonym lotniskiem w Europie. Skanery mają zapobiec podobnej próbie ataku terrorystycznego, do jakiej doszło w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia na pokładzie samolotu lecącego z Amsterdamu do Detroit.
23-letni Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab usiłował wtedy wysadzić maszynę w powietrze przy pomocy materiału wybuchowego o nazwie pentryt.
Zapobiegną zamachom?
Gdyby na holenderskim lotnisku był używany nowoczesny skaner, popularnie zwany "nagim", obsługa prawdopodobnie wykryłaby zaszyty w bieliźnie Nigeryjczyka przedmiot zawierający 80 gramów pentrytu.
Pierwsze o wprowadzeniu skanerów dla wszystkich pasażerów poinformowało właśnie lotnisko Schiphol w Amsterdamie. Obrońcy praw człowieka wskazali, że skanery pozwalające wykryć, co pasażer ma pod ubraniem, są inwazją na prywatność.
Więcej rewizji
Skanery to nie jedyny pomysł Brytyjczyków na wzmocnienie bezpieczeństwa na lotniskach. W wywiadzie dla tygodnika "Sunday Times" minister transportu Andrew Adonis rozważał również wprowadzenie dwóch rewizji osobistych, większe zastosowanie psów oraz zakaz przemieszczania się w samolocie na godzinę przed lądowaniem.
- Po to, by pokonać terrorystów, musimy nieustannie dostosowywać nasze systemy bezpieczeństwa, ale tak, by nie zakłócić przemieszczania się ludzi - zaznaczył Adonis i zasugerował, że na brytyjskich lotniskach mogą zostać wprowadzone obostrzenia podobne do obowiązujących już w USA.
Pasażerowie profilowani
Adonis widzi też zastosowanie dla techniki profilowania pasażerów pod kątem oceny ryzyka, które potencjalnie mogą sobą przedstawiać, i zaznacza, że wszelkie nowe rozwiązania obowiązywałyby wobec wszystkich lotów: krajowych, europejskich i międzykontynentalnych.
Adonis nie uważa też by specjalne skanery były inwazją na prywatnośc. Jego zdaniem obawy te zostaną uśmierzone dzięki poddaniu personelu lotniskowego odpowiedniemu przeszkoleniu.
Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: TVN24