Zakończył się nieformalny szczyt NATO w Krakowie. Rezultaty? - Ministrowie obrony NATO dobrze przyjęli zgłoszony przez Wielką Brytanię pomysł sił solidarności, przeznaczonych do obrony terytorium państw członkowskich - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer. Dla Bogdana Klicha pozycja Polski po krakowskim szczycie zdecydowanie wzrosła.
- Zgłoszony przez sekretarza obrony Johna Huttona pomysł stworzenia czegoś, co prowizorycznie nazwaliśmy stałymi siłami solidarności, w kontekście sił odpowiedzi NATO, (został) ogólnie dobrze przyjęty - powiedział Sheffer.
Ministrowie obrony NATO dobrze przyjęli zgłoszony przez Wielką Brytanię pomysł sił solidarności, przeznaczonych do obrony terytorium państw członkowskich Jaap de Hoop Scheffer
Dodał również że Komitet Wojskowy i Rada Północnoatlantycka uwzględnią go podczas prac nad NRF (NATO Response Force - siły odpowiedzi NATO).
- Dyskusja się rozpoczęła, jest daleka od zakończenia. Mam nadzieję, że podczas formalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych w czerwcu w Brukseli ministrowie będą mogli podjąć decyzje - powiedział szef sojuszu.
Zdaniem agencji Reutera, w skład sił solidarności miałoby wejść trzy tysiące żołnierzy. Ich zadanie? Obrona terytorium europejskich sojuszników, szybkie reagowanie na konflikty.
Ukraina prze do NATO
Nie tylko o siłach solidarności mówił Scheffer. Sporo poświęcił też Ukrainie.
- Sojusznicy zdają sobie sprawę, ze kryzys dotknął także Ukrainę, a przekształcenia systemu bezpieczeństwa i obrony są kosztowne. Niemniej jednak istotne, by je kontynuować - mówił de Hoop Scheffer, relacjonując obrady. - Minister obrony Ukrainy Jurij Jechanurow zasugerował, że mimo kłopotów Ukraina mogłaby wysłać więcej sił do operacji ISAF w Afganistanie, to silny sygnał od bardzo ważnego partnera - powiedział sekretarz generalny. Podkreślił też, że Ukraina uczestniczy we wszystkich misjach NATO.
Lepsza pozycja Polski
Myślę, że nasza pozycja w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz wśród państw biorących udział w operacji w Afganistanie dzięki temu spotkaniu wzrosła Bogdan Klich
Jak Polska strona podsumowuje szczyt? Zdaniem ministra obrony narodowej pozycja po krakowskim spotkaniu wzrosła pozycja Polski. - Myślę, że nasza pozycja w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz wśród państw biorących udział w operacji w Afganistanie dzięki temu spotkaniu wzrosła - powiedział Klich podczas konferencji prasowej w Krakowie.
– Polska wykorzystała szczyt ministrów obrony państw NATO do wyartykułowania swojego stanowiska w kwestii operacji w Afganistanie, zdolności obronnych Paktu i sposobów przybliżenia do NATO Ukrainy i Gruzji - ocenił Bogdan Klich.
Inaczej z Rosją
Minister obrony narodowej odniósł się również do wzajemnych relacji NATO-Rosja. Zdaniem Klicha stosunki między Moskwą a Sojuszem muszą się zdecydowanie zmienić. Zdaniem polityka dotychczasowa formuła dialogu „nie przeszkodziła Rosji wykonać interwencji na terenie sąsiadującego z nią suwerennego państwa, czyli Gruzji".
- W związku z tym jest rzeczą oczywistą, że musi się zmienić formuła współpracy z Rosją. Sojusznicy muszą także sobie odpowiedzieć na pytanie, co zrobić z tym zaufaniem, którego w stosunkach pomiędzy Sojuszem a Rosją w tej chwili nie ma. Rosja musi zapracować na odbudowę swojego zaufania, tak dramatycznie podważonego podczas interwencji w Gruzji - oświadczył minister.
W związku z tym jest rzeczą oczywistą, że musi się zmienić formuła współpracy z Rosją. Sojusznicy muszą także sobie odpowiedzieć na pytanie, co zrobić z tym zaufaniem, którego w stosunkach pomiędzy Sojuszem a Rosją w tej chwili nie ma. Rosja musi zapracować na odbudowę swojego zaufania, tak dramatycznie podważonego podczas interwencji w Gruzji Bogdan Klich
Stanowisko takie zostanie opracowane w ciągu 6 tygodni, ponieważ stosunki NATO z Rosją będą jednym z dwóch głównych tematów kwietniowego szczytu NATO w Strasburgu i Kahl.
Patrioty będą
Szczyt przyniósł też odpowiedź na kwestię montażu baterii wyrzutni typu Patriot w Polsce. Jak zapewnił wiceminister obrony narodowej Stanisław Komorowski, Amerykanie nie zmienili stanowiska w tej sprawie. - Rozmawiamy ze stroną amerykańską, w jaki sposób, a nie, czy bateria Patriotów w 2009 r. powinna się znaleźć na polskim terytorium – powiedział Komorowski.
Sikorski w NATO
Na szczycie NATO rozmawiano jeszcze na jeden temat - kandydatury Radosława Sikorskiego na stanowisko szefa Sojuszu. Klich nie chciał jednak puścić pary z ust czego dokładnie dotyczyły rozmowy. Jedyne co zdradził to, że według niego Sikorski mógłby w NATO spożytkować swoje doświadczenia w budowaniu dialogu z Rosją oraz że – jego zdaniem - jest to dodatkowy argument przemawiający za kandydaturą Sikorskiego.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24