Barack Obama będzie miał czarnoskórego rywala?


Republikański wyścig o nominację w wyborach prezydenckich ma nową gwiazdę. Nieoczekiwanie wyrósł na nią były potentat branży gastronomicznej Herman Cain. Ten czarnoskóry polityk w najnowszych sondażach albo już prowadzi, albo dogania faworyta Mitta Romneya. W dobie kryzysu w USA atutem Caina jest jego przeszłość biznesowa i znajomość spraw gospodarczych.

W najnowszym badaniu NBC News/Wall Street Journal, Herman Cain prowadzi z 27 proc. Za nim plasują się faworyci republikańskiej walki o nominację, Mitt Romney (23 proc.) i Rick Perry (16 proc.). W poprzednim sondażu tych mediów, ponad miesiąc temu, liderem był Perry z 38 proc., przed Romneyem (23 proc.), a Cain miał zaledwie 5 proc.

W drugim najnowszym sondażu, przeprowadzonym przez Ipsos/Reuters, Cain dogania Romneya (19 proc. do 23 proc.). Jest wyraźnie na fali wznoszącej od kiedy nieoczekiwanie wygrał pod koniec września z Perry'm próbne nieoficjalne głosowanie w Orlando na Florydzie

Udana debata

Cain był jedną z głównych postaci ostatniej debaty republikańskich kandydatów, w Hanover w stanie New Hampshire. Odbyła się w środę nad ranem czasu polskiego, poświęcona była w całości gospodarce - tematowi dominującemu w dyskusjach w USA w związku ze stagnacją po recesji i wysokim bezrobociem.

Najczęstszym obiektem ataków stał się plan pobudzenia wzrostu gospodarki prezentowany przez Caina.

Były szef przedsiębiorstwa Godfather's Pizza proponuje radykalną zmianę systemu podatkowego - zastąpienie obecnego skomplikowanego systemu podatków progresywnych trzema podatkami 9-procentowymi: od korporacji, osób indywidualnych i sprzedaży.

"9-9-9" kontra 60 pkt. Romneya

Rywale zgodnie skrytykowali podatek "9-9-9" - jak nazywa go Cain - jako zupełnie nierealistyczny. Amerykanie - argumentowali - nigdy nie zgodzą się na wprowadzenie federalnego podatku od sprzedaży (w niektórych stanach obowiązują tylko stanowe podatki tego rodzaju). Zmiana systemu podatkowego wymagałaby poza tym zmiany konstytucji, gdyż obecny podatek dochodowy wprowadzono jako poprawkę do konstytucji na początku XX wieku.

Cain przedstawiał swoją koncepcję naprawy gospodarki jako "prostą i zdroworozsądkową", przeciwstawiając ją obszernemu i zawierającemu prawie 60 punktów planowi Romneya. Sądząc po sondażach, opinię Caina podziela coraz więcej republikanów.

Poparcie dla Caina może jednak szybko spaść, co pokazuje przypadek gubernatora Teksasu Ricka Perry'ego (jeszcze kilka tygodni temu wyraźnie wyprzedzał Romneya). Jednak na tym etapie kampanii prawyborczej Cain jest z pewnością siłą, z którą trzeba się liczyć.

Źródło: huffingtonpost.com, PAP