Rosjanin Maksim Surajew, Amerykanin Reid Wiseman i Niemiec Alexander Gerst powrócili w poniedziałek z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię po 165 dniach na orbicie - poinformowało rosyjskie centrum kontroli lotu.
Lądownik statku Sojuz TMA-13M opadł na spadochronie w zaplanowanym rejonie koło miasta Arkałyk w Kazachstanie.
Astronauci przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prawie sześć miesięcy.
- To był zaszczyt i przywilej spędzić tam 165 dni. Teraz nie mogę doczekać się, by wyruszyć do domu - powiedział Wiseman.
Kolejni astronauci ruszają w podróż
W końcu września na ISS polecieli Rosjanie - Jelena Sierowa i Aleksandr Samokutiajew - oraz Amerykanin Barry Wilmore, który przejął od Surajewa dowództwo stacji.
23 listopada na ISS ma polecieć kolejna trójka astronautów - Rosjanin Anton Szkaplerow, Amerykanin Terry Virts i Włoszka Samantha Cristoforetti.
Gastronomiczna rewolucja
Wraz z Włoszką w przestrzeni kosmicznej może dojść do prawdziwej gastronomicznej rewolucji. Samantha Cristoforetti przed rozpoczęciem swej misji uczestniczyła w przygotowaniu menu dla niej i dla jej kolegów z ISS.
Doprowadziła do tego, że z orbitalnego jadłospisu wyrzucono nasyconą chemikaliami żywność. Zastąpiono ją m.in. daniami kuchni śródziemnomorskiej o najwyższej jakości i z certyfikatami ruchu Slow Food, krzewiącego zdrową, lokalną żywność.
We współpracy z laboratorium w Turynie i tamtejszym szefem kuchni Astro-Samantha, jak jest nazywana we Włoszech, opracowała dania z dodatkiem ważnych dla diety w tak nadzwyczajnych warunkach warzyw strączkowych: znakomitej fasoli z Piemontu i soczewicy z Sycylii, a także bobu z Emilii-Romanii. Wybrano je przede wszystkim z powodu ich wartości odżywczych. W menu znajdzie się risotto, komosa ryżowa, znakomite przyprawy i desery. Wszystko zapakowane w specjalnych hermetycznych torebkach.
Na orbicie nie zabraknie też najlepszej włoskiej kawy. Dla astronautów skonstruowano specjalny ekspres do jej parzenia w warunkach nieważkości.
Autor: nsz/kka,rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: nasa.gov