Sieć 5G. Co warto o niej wiedzieć?

Źródło:
Emitel

Materiał sponsorowany

Od kilkunastu miesięcy coraz częściej słyszymy o nowej, szybszej sieci 5G. Także kolejni operatorzy komórkowi podkreślają, że korzystanie z niej jest możliwe w ich sieciach. Czym jest 5G i jakie zmiany już teraz, a także w przyszłości nam przyniesie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w naszym artykule.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>

Kolejne urządzenia z dostępem do sieci

5G oznacza po prostu kolejną, piątą już generację sieci komórkowej. Tak jak poprzednie, niesie ze sobą zmiany dla nas i naszego otoczenia. Dotychczasowy standard 4G umożliwiał nam rzecz jasna nie tylko korzystanie z SMS-ów, rozmów, lecz również dość zaawansowanych – (w porównaniu na przykład do pamiętnej gry w węża) aplikacji korzystających z Internetu. 5G to kolejny krok naprzód!

Dzięki zwiększonemu potencjałowi częstotliwości, z których korzysta sieć kolejnej generacji umożliwi ona podłączenie do Internetu kolejnych urządzeń. Już dziś nie tylko w naszych kieszeniach czy na biurkach trzymamy smartfony i laptopy z dostępem do Internetu. Na nadgarstkach mamy smartwatche, na ścianach salonów tak zwane smart TV. Powoli przestają nas dziwić kolejne urządzenia, np. AGD z dostępem do sieci. Sprawia to, że obecna sieć 4G za jakiś czas stanie się niewystarczająca, by sprostać naszym potrzebom.

Większe prędkości i mniejsze opóźnienia

Sama sieć 5G przyniesie nam użytkownikom lepsze wrażenia z korzystania z Internetu. Dzięki niej prędkość mobilnego Internetu już teraz wzrosła kilku- czy nawet na niektórych obszarach kilkunastokrotnie. To oznacza szybsze ładowanie stron, zdjęć, pobieranie dużych plików czy lepsze wrażenia z gry online. Jeśli chodzi o rozrywkę to mniejsze opóźnienia, jakimi cechuje się sieć nowej generacji, cieszyć mogą właśnie w trakcie rozgrywek online czy oglądania transmisji na żywo z wydarzeń sportowych.

Dzięki sieci 5G czeka nas także rozwój AR oraz VR (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość) czy grania w chmurze.

Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że dzięki sieci 5G będziemy mieli dostęp do Internetu mobilnego szybkiego tak, jak ten kablowy. Ale to nie wszystko, bo sieć 5G sprawi, że zamieszkamy w inteligentnych miastach.

Inteligentne miasta

Jak już wspomnieliśmy standard 5G umożliwi podłączenie kolejnych urządzeń do sieci komórkowej. To tak zwany IoT (Internet of Things – Internet rzeczy) oraz inteligentne miasta. Co to oznacza w praktyce? Czujniki i mierniki podłączone do sieci umożliwią lepsze dostarczanie usług czy zwiększenie bezpieczeństwa w miastach, w których żyjemy.

Sieć 5G może zostać wykorzystana w infrastrukturze drogowej i połączyć drogi czy parkingi z naszymi samochodami. Jak to możliwe? Na przykład przez instalację systemów inteligentnego wykrywania zajętości miejsc parkingowych. Dane przekazywane do aplikacji dostępnej dla kierowcy pokazywałyby mu w czasie rzeczywistym liczbę wolnych miejsc parkingowych na danym obszarze. Takie systemy mają też rozwiązania dla samych planistów – dzięki nim w łatwiejszy sposób mogą sprawdzić przepustowość i zapotrzebowanie na parkingi na danym obszarze.

Inne zastosowania sieci 5G to systemy czujników ułatwiających nadzór nad systemem wywozu śmieci w naszych miastach czy inteligentne latarnie miejskie. Rozwój tego typu systemów umożliwia np. przyspieszone usuwanie awarii, lepszą jakość usług i po prostu jeszcze lepsze życie.

I telemedycyna

To jednak nie wszystko, bo sieć 5G, o czym wspominają eksperci, może wprowadzić w niemal nowy wymiar m.in. diagnostykę medyczną. Dzięki lepszym transferom danych przesyłanie ich dużych ilości np. pomiędzy ośrodkami będzie dużo szybsze. Co więcej, rozwój rozszerzonej rzeczywistości oraz holografii umożliwi zdecydowanie lepsze diagnozowanie chorób.

Jak widać sieć 5G niesie ze sobą bardzo szerokie zastosowania. Posunie ona naprzód wiele dziedzin życia, a lepsze doświadczenia w korzystaniu z mobilnego Internetu to tylko fragment zmian jakie ze sobą przyniesie. 

Źródło: Emitel

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości