Jak sieć 5G wpłynie na ludzi i środowisko?

Źródło:
Emitel
ShutterstockEmitel

Budowana obecnie także i w Polsce sieć nadajników piątej generacji pozwala nam już teraz (jeśli tylko jesteśmy w jej zasięgu i korzystamy z przystosowanych do tego urządzeń) cieszyć się ultraszybkim Internetem mobilnym. Wokół sieci 5G, zanim przystąpiono do prac wdrożeniowych, narosło wiele mitów. Jednym z nich jest ten dotyczący negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego – na którym 5G jest oparte – na ludzi, a szerzej także na środowisko. Czy obawy te są uzasadnione?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>

Czy sieć 5G ma wpływ na zdrowie ludzi?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy najpierw zrobić drobne wprowadzenie. Jak sama nazwa wskazuje – 5G – jest już kolejną siecią komórkową, dokładniej 5. generacji. Z promieniowania elektromagnetycznego już teraz więc korzysta telefonia komórkowa. Co więcej, fale radiowe o częstotliwościach, które wykorzystywać będzie właśnie sieć 5G już teraz znajdują zastosowanie w medycynie, radiokomunikacji czy Wi-Fi. Jedną z tych częstotliwości jest także pasmo 700 MHz, które zwalniać w przyszłym roku w procesie refarmingu będzie Naziemna Telewizja Cyfrowa.

W kwestii wpływu na zdrowie ludzi Światowa Organizacja Zdrowia podtrzymuje swoje stanowisko, oparte o kilkadziesiąt tysięcy badań naukowych, w którym stwierdza, że nie ma istotnej korelacji pomiędzy działaniem fal elektromagnetycznych, a obniżeniem odporności czy podatnością na zachorowanie na jakiekolwiek choroby przez ludzi.

Przeciwnicy rozwiązań takich jak sieć 5G (czy szerzej telefonii komórkowej) argumentują, że ich działanie można porównać do działania kuchenek mikrofalowych. Porównanie z telefonami jest jednak bezzasadne, ponieważ działają one w inny sposób – fale w kuchenkach mikrofalowych mają nawet kilkadziesiąt razy większe natężenie niż w naszych smartfonach czy nadajnikach umożliwiających komunikację.

Emitel

Ochrona środowiska

Skoro wiemy już, że promieniowanie elektromagnetyczne, o które oparta jest sieć 5G nie ma wpływu na człowieka przejdźmy do kolejnego, szerszego zagadnienia. Czy sieć 5G będzie miała wpływ na środowisko naturalne? Owszem. Będzie to jednak wpływ pozytywny!

> Dzięki upowszechnieniu się rozwiązań chmurowych, Sztucznej Inteligencji (AI) oraz znacząco większej prędkości samego Internetu mobilnego, systemy oparte na sieci 5G pozwolą na optymalizację procesów w wielu branżach, a tym samym zmniejszenie ich śladu węglowego. Inteligentne rozwiązania pozwolą lepiej planować transport (np. przez optymalizację tras) czy cały łańcuch dostaw towarów. Pozwolą także na lepsze zarządzanie energią w przemyśle czy rolnictwie.

> Rozwiązania z zakresu inteligentnych miast, które Emitel wdraża w Polsce, takie jak systemy inteligentnej zbiórki odpadów czy inteligentny pomiar wody – także w tych kwestiach sieć 5G po implementacji pozwoli na lepszy nadzór nad systemami. Nowoczesne systemy stosowane np. w sieciach wodociągowych to nie tylko wygoda (automatyczne przesyłanie danych), lecz również oszczędność wody przez szybsze wykrywanie wycieków. Ponownie, może to mieć niebagatelny wpływ na otaczające nas środowisko.

> Indywidualni konsumenci również będą mogli korzystać z dobrodziejstw sieci 5G i inteligentnych rozwiązań na nich bazujących. Są to na przykład inteligentne żarówki czy ogrzewanie. Dzięki ich wykorzystaniu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze w naszym domowym budżecie, lecz również zmniejszymy swój ślad węglowy poprzez oszczędność energii.

Sieć 5G dzięki swojej przepustowości oraz znaczącemu przyśpieszeniu i automatyzacji wielu procesów może mieć niebagatelny wpływ na nasze życia. Jest to jednak pozytywny wpływ. Wbrew obawom, które mają jej przeciwnicy, już wkrótce będziemy mogli nieco lepiej zadbać o środowisko. Także dzięki naszym codziennym wyborom z wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań opartych o 5G.

Materiał sponsorowany

Źródło: Emitel

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości