TVN24 | Refarming – nowy standard nadawania naziemnej telewizji

Czym jest refarming i co musisz o nim wiedzieć

TVN24 | Refarming – nowy standard nadawania naziemnej telewizji

Źródło:
Emitel
Emitel
EmitelEmitel

Świat technologii rozwija się w ogromnym tempie. To dość oczywisty fakt nawet, jeśli na co dzień nie interesujemy się najnowszymi nowinkami w tym zakresie. Wystarczy spojrzeć na to, jak zmieniły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat nasze telefony komórkowe czy jakość nadawania kanałów telewizyjnych.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>

Rozwojowi technologicznemu towarzyszą często wydaje się, że „skomplikowane” – przynajmniej dla laików – procesy. Jednym z nich jest ten, który dzisiaj postaramy się w przystępny sposób opisać, czyli refarming. Warto już teraz się z nim zapoznać, jeżeli korzystasz z Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Od refarmingu…

Aby oglądać poszczególne kanały telewizyjne – nie tylko wspomnianą NTC – Twój odbiornik (telewizor, dekoder) musi być odpowiednio zaprogramowany aby móc odbierać konkretne częstotliwości, na których nadają. Dla niemal 30 kanałów, którymi możesz cieszyć się bez dodatkowych opłat dzięki NTC, są to obecnie częstotliwości 174 – 230 MHz oraz 694 -790 MHz.

W pierwszej połowie przyszłego roku nastąpi jednak w tej kwestii zmiana. Multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej będą nadal zajmować częstotliwości 174 – 230 MHz i dodatkowo 470 – 694 MHz. Dlaczego? To pokłosie wspomnianego przez nas rozwoju technologicznego i bardzo intensywnej rozbudowy mobilnej sieci 5G. W wyniku decyzji Komisji Europejskiej zajmie ona pasmo 700 MHz. O samej sieci 5G jeszcze w naszym cyklu napiszemy i przybliżymy jej temat. Teraz pora na krótkie podsumowanie tej części.

 > Refarming to nic innego jak proces zwolnienia i zmiany częstotliwości.

EmitelShutterstock

… do zmiany standardu nadawania

Nie mniej ważnym procesem, który zajdzie w podobnym okresie co sam proces refarmingu, jest zmiana standardu nadawania Naziemnej Telewizji Cyfrowej w naszym kraju. Obecny standard DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowszym DVB-T2/HEVC. Jak być może pamiętasz pierwszy z nich przed około dziesięcioma laty zastąpił telewizję analogową. Dzięki temu nastąpił znaczny rozwój samej telewizji – zwiększyła się liczba programów, poprawiła się jakość ich dźwięku oraz obrazu. Najbliższa zmiana przyniesie podobne wyniki, o czym wspomnimy pod koniec naszego artykułu.

Co musisz wiedzieć już teraz?

Przede wszystkim upewnij się, że Twój telewizor jest przystosowany do odbioru telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. Od początku ubiegłego roku w naszym kraju nie można sprzedawać urządzeń do tego nieprzystosowanych. Jeśli więc posiadasz telewizor zakupiony w ostatnim czasie możesz spać spokojnie. W innym wypadku po prostu sprawdź specyfikację techniczną, która powinna być dołączona do instrukcji obsługi.

Gdy upewnisz się, że Twój odbiornik spełnia wymogi do odbioru standardu DVB-T2/HEVC wystarczy ponownie go zaprogramować. Najnowsze urządzenia automatycznie, w regularnych odstępach czasu weryfikują wszelkie zmiany i aktualizacje. Istnieje więc taka możliwość, że zmian po prostu nie zauważysz!

W innym wypadku przeprogramowanie i ponowne wyszukanie kanałów należy wykonać ręcznie, korzystając z menu odbiornika. Warte podkreślenia jest to, że sam proces refarmingu, jak i zmiana standardu nadawania Naziemnej Telewizji Cyfrowej nie wymagają od Ciebie ponownego ustawiania anten odbiorczych!

W przypadku gdy Twój telewizor nie jest przystosowany do odbioru nowego standardu NTC rozwiązaniem może być kupno odpowiedniego dekodera/przystawki. Ich koszt oscyluje w okolicach 100 zł, choć oczywiście można także natrafić na takie, które są nieco tańsze.

Jakie będę mieć z tego korzyści?

Wspomnieliśmy już o tym, że podobnie jak odejście od telewizji analogowej na rzecz cyfrowej, tak sam proces zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC oznacza rozwój telewizji, a tym samym korzyści dla jej widzów.

> Po pierwsze umożliwi to nadawcom na wprowadzenie na poszczególne multipleksy nowych kanałów. Tym samym zwiększą się możliwości ich odbioru w Twoim domu.

> Po drugie ułatwi to nadawcom – być może nawet wszystkim na nadawanie w jakości HD. Część z nich może się nawet zdecydować na nadawanie w rozdzielczości 4K! Polepszy się także jakość dźwięku.

Jak widać, już teraz warto zapoznać się z tematem refarmingu i sprawdzić posiadany odbiornik pod kątem odbierania kanałów w standardzie DVB-T2/HEVC. A jeśli właśnie w tym momencie zastanawiasz się, czy na pewno wszystko w tej kwestii jest dla Ciebie zrozumiałe i rozważasz powrót do początku artykułu… z pomocą przyjdzie przygotowany przez Emitel materiał wideo.

Emitel
EmitelMateriał pochodzi z serwisu sponsorowanego "Refarming - nowy standard nadawania naziemnej telewizji". Emitel

Źródło: Emitel

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości