TVN24 | Refarming – nowy standard nadawania naziemnej telewizji

Czym jest naziemna telewizja cyfrowa i jak z niej korzystać

TVN24 | Refarming – nowy standard nadawania naziemnej telewizji

Źródło:
Emitel
Emitel
Emitel

"Nie kupuję telewizora, bo nie oglądam telewizji", "Nie mam telewizora, bo filmy oglądam w internecie"… choć nadal można się spotkać z tego typu opiniami, rozwój serwisów streamingowych z jednej strony oraz telewizorów typu „smart” z drugiej spowodował, że jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup telewizora. Jednocześnie staje się on centrum rozrywki: zainstalowane są na nich różne aplikacje, stoi przy nim konsola do gier. Warto więc wiedzieć, że istnieje dodatkowa opcja na rozwinięcie jego możliwości. Jest nią bezpłatne oglądanie niemal 30 kanałów telewizyjnych: sportowych, rozrywkowych oraz informacyjnych.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU REFARMING - NOWY STANDARD NADAWANIA NAZIEMNEJ TELEWIZJI >>>

Kierujemy ten artykuł do Ciebie jeśli posiadasz telewizor i chciałbyś dowiedzieć się więcej o tej opcji. Jest nią Naziemna Telewizja Cyfrowa.

Czym jest NTC?

W telegraficznym skrócie Naziemna Telewizja Cyfrowa umożliwia przesyłanie sygnału kanałów telewizyjnych do odbiorców za pomocą anten nadawczych, które jak nazwa wskazuje umieszczone są na Ziemi. Cyfryzacja nadawanego sygnału (która dekadę temu zastąpiła analogowy sposób) umożliwiła przesyłanie kanałów w większej liczbie oraz lepszej jakości obrazu i dźwięku.

Co istotne odbiór programów nadawanych w ramach multipleksów (czyli „pakietów” w ramach których przesyłane są poszczególne kanały) Naziemnej Telewizji Cyfrowej jak już wspomnieliśmy jest całkowicie bezpłatny! Nie musisz wiązać się umową z żadnym operatorem, by cieszyć się tą dodatkową formą rozrywki.

Jak zacząć korzystać z NTC?

Aby  odbierać NTC niezbędny jest tuner, który służy do odbioru kanałów. Jest on integralną częścią telewizorów, więc nie trzeba się martwić wyborem odpowiedniego. Wystarczy włączyć urządzenie do prądu, podłączyć antenę i odpowiednio dostroić. W przypadku nieco starszych urządzeń może być jednak niezbędne jego dokupienie, a także odpowiednie ustawienie anteny.

W wielu wspólnotach mieszkaniowych czy w spółdzielniach odpowiednie anteny, umożliwiające odbiór Naziemnej Telewizji Cyfrowej, umieszczone są na dachach budynków. W takim przypadku wystarczy doprowadzić przewód antenowy do naszego telewizora.

Oczywiście kwestii technicznych związanych z odbiorem NTC jest nieco więcej niż mamy miejsca w naszym artykule. W przystępny sposób wyjaśniają je materiały, które możesz obejrzeć na kanale YouTube Emitel. Rozjaśnią z pewnością wszystkie niuanse związane z NTC, zanim zabierzesz się za ustawianie anteny czy dostrajanie telewizora.

Emitel
EmitelMateriał pochodzi z serwisu sponsorowanego "Refarming - nowy standard nadawania naziemnej telewizji".

Czy muszę wiedzieć o czymś jeszcze?

Obecnie w naszym kraju sygnał Naziemnej Telewizji Cyfrowej nadawany jest także na częstotliwości 700 MHz oraz w standardzie DVB-T. W najbliższych miesiącach nastąpią jednak w tej kwestii zmiany związane z procesem refarmingu. Kanały Naziemnej Telewizji Cyfrowej zmienią swoje częstotliwości, a dodatkowo przejdą na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC.

Jeśli dopiero rozważasz zakup telewizora lub masz stosunkowo nowe urządzenie, nie musisz się niczym martwić. Są one przystosowane do odbioru tego standardu, a samo dostrojenie telewizora może nastąpić automatycznie.

Jeśli posiadasz nieco starsze (kupione wcześniej niż w 2020) urządzenie, sprawdź w specyfikacji technicznej już teraz czy jest ono dostosowane do odbioru standardu DVB-T2/HEVC. W przypadku nieco starszych urządzeń do odbioru NTC od 2022 roku niezbędny może być odpowiedni dekoder, który to umożliwi.

Jak widzisz, Twoje centrum rozrywki, jakim być może już jest telewizor, możesz rozszerzyć o dodatkową formę rozrywki dla siebie i swoich bliskich. Warto to zrobić, zwłaszcza, że jest to rozrywka całkowicie bezpłatna.

Źródło: Emitel

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości