Rosyjska Duma potępiła Katyń

27 listopada 2010
Rosyjska Duma potępiła Katyń. 342 razy
Rosyjska Duma potępiła Katyń. 342 razy
TVN24
Rosyjska Duma potępiła Katyń. 342 razyTVN24

26 listopada 342 deputowanych rosyjskiej Dumy Państwowej opowiedziało się za przyjęciem uchwały, która potępia mord katyński i uznaje go za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Polscy politycy i eksperci zgodnie oceniają uchwałę Dumy jako gest ważny, ale jednocześnie podkreślają, że to dopiero początek długiej drogi do polsko-rosyjskiego pojednania. Teraz czas na bardziej konkretne działania.

Przyjęcie uchwały poprzedziła długa debata w niższej izbie rosyjskiego parlamentu. Przedstawiając projekt dokumentu, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Konstantin Kosaczow oświadczył, że jego przyjęcie będzie kolejnym krokiem na drodze pojednania z Polakami. - Naszym zadaniem jest usunięcie z drogi kłamstwa o Katyniu - mówił i podkreślał, że popierając uchwałę deputowani spłacą moralny dług wobec swoich ojców i dziadów.

Kosaczow zdradził też, że Rosja przygotowuje się do przekazania Polsce jeszcze ok. 60 tomów śledztwa katyńskiego.

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej. "To jest pewnego rodzaju epopeja poszukiwania prawdy"

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W poniedziałek mija też 30 lat, odkąd władze Związku Radzieckiego przyznały się do mordu, nazywając go "jedną z cięższych zbrodni stalinizmu". - Kłamstwo katyńskie stało się kłamstwem założycielskim zniewolenia Polski - powiedział Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS.