Nowy kraj w UE

1 lipca 2013

Komunistyczny dyktator podzielił radnych. Plac zmienił nazwę

Reprezentacyjny plac Marszałka Tito w centrum stolicy Chorwacji z dniem 1 września, w 37 lat po śmierci kontrowersyjnego komunistycznego prezydenta Jugosławii, zmienił nazwę na plac Republiki Chorwacji. Tak zdecydowała większościową decyzją Rada Miejska Zagrzebia.

Chorwaci wybierają prezydenta

Niedziela jest w Chorwacji dniem pierwszej tury wyborów prezydenckich. Według sondaży największe szanse na zwycięstwo, choć dopiero w drugiej turze, ma, ubiegający się o reelekcję, obecny prezydent, socjaldemokrata Ivo Josipović.

1,2 tys. nowych wysp w Unii Europejskiej. Ale tylko 66 zamieszkałych

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w poniedziałek powitał 12 chorwackich eurodeputowanych na ich pierwszej sesji plenarnej w Strasburgu. W PE zawisły też flagi Chorwacji, która w nocy z niedzieli na poniedziałek weszła do UE. Z tej okazji Parlament Europejski przygotował infografikę o niekiedy mało znanych faktach o Chorwacji.

Nowa nadzieja dla Chorwacji

Piękne widoki, ale też poważne zmartwienia. Chorwacja, niestety w poważnym kryzysie, wchodzi do Unii Europejskiej i oby jej to pomogło. Połowa młodych ludzi nie ma pracy, upadają stocznie, kwitnie korupcja. Cała nadzieja w unijnej pomocy i turystach, bo to z nich głównie żyją Chorwaci. Już od paru lat robią co mogą, by podróżowanie po ich kraju było przyjazne, ale po pierwszym lipca turyści zyskają jeszcze więcej.

Unia ponagla Niemcy i Danię ws. akcesji Chorwacji

Parlament Europejski wezwał w czwartek Niemcy i Danię, dwa ostatnie kraje UE, które nie ratyfikowały jeszcze traktatu o przystąpieniu Chorwacji do Unii, do zatwierdzenia tego dokumentu "bez zwłoki".