Jacques Chirac nie żyje

26 września 2019
PAP/EPA/IAN SALASZmarł Jacques Chirac

Zmarł były francuski prezydent Jacques Chirac - poinformowała 26 września 2019 roku rodzina polityka. Były przywódca Francji miał 86 lat.

Frederic Salat-Baroux - mąż Claude Chirac, córki zmarłego prezydenta - przekazał agencji Reutera, że Jacques Chirac zmarł w czwartek rano. - Odszedł otoczony przez rodzinę, spokojnie - przekazał agencji AFP zięć polityka.

Jak przypomina agencja informacyjna, były prezydent zmagał się z problemami zdrowotnymi od 2005 roku, kiedy doznał udaru mózgu. Od kilku lat prawie nie udzielał się publicznie. W grudniu 2013 roku przeszedł operację nerki.

W listopadzie obchodziłby 87. urodziny.

Chirac, sprawował urząd prezydenta Francji przez dwie kadencje, w latach 1995-2007. Był drugim najdłużej rządzącym prezydentem w powojennej Francji. Dłużej w XX wieku Republiką kierował tylko jego poprzednik, socjalista Francois Mitterrand. Jedną z głównych reform politycznych, jakie wprowadził w kraju, było skrócenie kadencji prezydenckiej z siedmiu do pięciu lat. Doprowadził także do przyjęcia przez Francję waluty euro.

Sprzeciwił się amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku.

Mimo zasług, jaką miał dla Republiki Francuskiej, nad Chirakiem ciążyły także skandale korupcyjne. W 2011 roku został uznany przez paryski sąd za winnego korupcji i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Były prezydent miał dopuścić się przestępstw jeszcze w latach 90. jako mer Paryża. Polityk miał wykorzystywać pieniądze z kasy miasta na opłacanie fikcyjnego zatrudnienia w ratuszu 21 partyjnych kolegów i członków ich rodzin. Był to pierwszy przypadek skazania prezydenta Francji od 1945 roku.

Pożegnanie Jacques'a Chiraca

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/IAN SALAS

W niedzielę Francuzi będą mogli oddać hołd zmarłemu w czwartek byłemu prezydentowi Jacques'owi Chiracowi. Chirac spocznie dzień później na cmentarzu Montparnasse. Wcześniej trumna z ciałem polityka zostanie wystawiona na widok publiczny. W poniedziałkowych uroczystościach udział weźmie blisko 30 zagranicznych przywódców, w tym prezydent Włoch Sergio Matarella, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i prezydent Rosji Władimir Putin.