Europa ma nowy traktat

12 grudnia 2007
Podpisanie Traktatu Lizbońskiego
Podpisanie Traktatu Lizbońskiego
European Communities
Podpisanie Traktatu LizbońskiegoEuropean Communities

1 grudnia 2009 roku zmieniła się Europa. Po kilkuletniej walce europejskich polityków i pokonaniu wielu przeszkód, wszedł w życie Traktat Lizboński, który ma usprawnić funkcjonowanie Unii Europejskiej oraz podnieść jej rangę na arenie międzynarodowej. Czym jest, co postanawia i dlaczego wzbudza tak wielkie emocje?

Historia Traktatu Lizbońskiego zaczęła się po fiasku procesu ratyfikacyjnego wcześniej uzgodnionego Traktatu Konstytucyjnego. Ten drugi dokument został odrzucony w 2005 roku w referendach przez dwa państwa członkowskie - Francję i Holandię.

Unia Europejska potrzebowała jednak dokumentu, który pozwoliłby na dobre funkcjonowanie instytucji po rozszerzeniu w 2004 roku o 10 nowych państw członkowskich. Prace nad nowym Traktatem ruszyły, a w pierwszym półroczu 2007 roku - w czasie niemieckiego przewodnictwa - nabrały szybszego tempa.

Traktat Lizboński – jak zmienił Unię Europejską i dlaczego wywołał spory

Traktat Lizboński, który wszedł w życie w grudniu 2009 roku, zmieniał zasady funkcjonowania Unii Europejskiej. Postanowienia umowy dały między innymi nowe uprawnienia ustawodawcze Parlamentowi Europejskiemu, zmieniał się też system głosowania w Radzie UE. Nie obyło się bez sporów – początkowo Traktatowi „nie” powiedziała Irlandia. Z kolei w Polsce umowa była nazywana przez niektórych polityków zdradą.