Euro 2012: Rok stracony czy dobrze wykorzystany?

Aktualizacja:
Przygotowania do Euro 2012 z ziemi i powietrza
Przygotowania do Euro 2012 z ziemi i powietrza
TVN24
Przygotowania do Euro 2012 z ziemi i powietrzaTVN24

Poznań wstępnym liderem, Warszawa ma największe problemy. We Wrocławiu stadion istnieje jedynie w przestrzeni wirtualnej, w Gdańsku buldożery powoli wjeżdżają na przyszły plac budowy. Minął rok od chwili, kiedy usłyszeliśmy decyzję, że to właśnie Polska i Ukraina będą organizować Euro 2012. Co przez ten czas zostało zrobione?

Po ogłoszeniu decyzji UEFA najprościej było powiedzieć, czego nie mamy: odpowiednich stadionów, które spełniałyby wymogi mistrzostw, lotnisk, na których moglibyśmy przyjąć przybywających kibiców, dróg i torów, po których mogliby oni przemieszczać się między miastami. Tę listę można ciągnąć niemal w nieskończoność.

Oficjalnie wszystko zgodnie z planem

 
Miasta i stadiony Euro 2012 TVN24.pl
 
W Gdańsku na teren wjechały już maszyny TVN24
Wrocław Euro 2012
Wrocław Euro 2012TVN24.pl
W Poznaniu trenują przed Euro 2012
W Poznaniu trenują przed Euro 2012TVN24.pl
Stadion w Kijowie potrzebuje gruntownej przebudowy
Stadion w Kijowie potrzebuje gruntownej przebudowyTVN24

PL2012, spółka odpowiedzialna za przygotowanie imprezy, uważa, że wszystko idzie zgodnie z planem. PRZECZYTAJ RAPORT PL2012.

Czy rzeczywiście? pamiętamy spory, gdzie w ogóle powinien stanąć Stadion Narodowy. Szybko okazało się, że wizja tego obiektu prezentowana w trakcie starań o imprezę nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a los kupców handlujących teraz na terenie Stadionu X-lecia do dziś nie jest rozstrzygnięty. A jak idą przygotowania w każdym z miast?

Gdańsk - budowa rozpoczęta

Najbardziej spektakularne wydarzenia związane z przygotowaniami do imprezy widać w Gdańsku - PRZECZYTAJ INFORMACJĘ. Tam budowlańcy weszli niedawno na teren, gdzie ma stanąć zupełnie nowy stadion - Baltic Arena. Miasto ma poważne plany związane zwłaszcza z usprawnieniem komunikacji lokalnej.

Wrocław - w fazie projektów

Właśnie poprawa komunikacji miejska stała się teraz celem władz Wrocławia. Stadion jest w fazie projektowania, ale teren należy już do miasta - PRZECZYTAJ INFORMACJĘ. Jak w większości omawianych miast problemem jest zakwaterowanie dla drużyn i kibiców.

Poznań - cicha praca

Najmniej hałasu wokół swoich przygotowań robią poznaniacy. Tam jednak już rok temu mocno zaawansowana była przebudowa stadionu, od tego czasu prace posunęły się naprzód - PRZECZYTAJ INFORMACJĘ. Potrzeba rozbudowy lotniska, a także komunikacji.

Warszawa - stolica problemów

Niejako w oddzielnej kategorii mieszczą się problemy stolicy. To tu - na Stadionie Narodowym, którego projekt dopiero powstaje - ma zostać rozegrany mecz inauguracyjny Euro 2012, to tu krzyżować się będą drogi większości przyjezdnych kibiców. I tu miejskie problemy wydają się być największe - PRZECZYTAJ INFORMACJĘ. Sukcesem niewątpliwie jest oddanie do użytku po kilkunastu miesiącach opóźnienia Terminalu 2 na lotnisku Okęcie. Ruszyły wreszcie przygotowania do budowy kilku kilometrów kolejowych torów, które mają dotrzeć do samego lotniska.

Rezerwowi nie próżnują

Swoje ambicje, aby gościć mecze mistrzostw wciąż podtrzymują Kraków i Chorzów, nie zaniedbując przy tym modernizacji swoich obiektów sportowych. W Grodzie Kraka nadzieje podsyciły pozytywne wyniki kontroli UEFA - i sygnały o kłopotach organizatorów ukraińskiej części mistrzostw - PRZECZYTAJ INFNORMACJĘ. Atutem Śląska jest istniejący i dobrze przebudowywany Stadion Narodowy, minusem zaś szczególnie problemy komunikacyjne - PRZECZYTAJ INFORMACJĘ.

Autostrad jak nie było, tak nie ma

Między tymi miastami - a także dalej na Ukrainę - trzeba będzie podróżować. Przez ostatni rok udało się oddać do użytku 20-kilometrowy odcinek autostrady koło Gdańska. O przebudowie dworców i linii kolejowych wciąż się mówi.

Ale ekspert, którego poprosiliśmy o opinię uważa, że nie ma niebezpieczeństwa odebrania Polsce tej imprezy z powodu braku dobrych dróg czy autostrad - co najwyżej przyjdzie nam się wstydzić za korki na dziurawych drogach - PRZECZYTAJ INFORMACJĘ. Bardziej niepokoi go przewlekłość przeróżnych administracyjnych procedur, które opóźniają budowy obiektów na mistrzostwa. Ale to wydaje się poważniejszą przypadłością polskiego państwa, dotykającą nie tylko przygotowania do Euro 2012...

Ukraina nadal "w lesie"

U naszych sąsiadów i współorganizatorów sprawy wyglądają lepiej. Według ekspertów z UEFA Ukraina nadal musi popracować nad wieloma elementami. W Kijowie głównym problemem jest stadion, na którym ma zostać rozegrany mecz finałowy - modernizacji wymagają zarówno trybuny, jak murawa, a praze na razie trwają jedynie na zewnątrz budynku.

W innych miastach zachodniej Ukrainy również nie brakuje problemów. We Lwowie mają projekt stadionu, ale wciąż trwają kłótnie, gdzie go postawić. Minister sportu i Turystyki Ukrainy Jurij Pawlenko jest jednak spokojny o Lwów. -Wszystko wskazuje na to, że stadion będzie gotowy do lipca 2010 roku - przekonuje.

Lepiej na wschodzie

Natomiast na wschodzie kraju w Dniepropietrowsku i Doniecku sytuacja jest zupełnie inna. Tam już niedługo zostaną rozegrane pierwsze mecze, na stadionach wybudowanych od zera, za prywatne pieniądze. -U nas biznesmeni sfinansują EURO 2012. Zainwestują w imprezę 25 mld dolarów, kapitał państwowy to jedynie 5 mld - mówi Jewhen Czerwonienko z Narodowej Agencji ds. EURO 2012.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl