Mastercard Off Camera 2022

26 kwietnia 2022
Zwiastun filmu "Fucking Bornholm"
Zwiastun filmu "Fucking Bornholm"
TVN Grupa Discovery
Zwiastun filmu "Fucking Bornholm"TVN Grupa Discovery

Jubileuszowa 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera w Krakowie odbędzie się w dniach 29 kwietnia-8 maja. W programie znalazły się seanse filmowe nie tylko w najbardziej urokliwych salach kinowych małopolskiej stolicy, ale również w różnych jej zakątkach. Ponadto zaplanowano spotkania z filmowczyniami i filmowcami, warsztaty i koncerty. Po raz drugi serwis Player.pl objął patronatem tytularnym cykl wydarzeń wokół seriali Player SerialCon. Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed wielkim świętem kina niezależnego.

Już po raz piętnasty Kraków zamieni się w stolicę kina niezależnego. 29 kwietnia ruszy Mastercard Off Camera - jeden z największych festiwali kina niezależnego w naszej części Europy. Po dwóch latach przerwy - związanych z pandemią COVID-19 - organizatorzy festiwalu zapraszają na filmową majówkę. I zapowiadają, że jubileuszowa edycja odbędzie się w wyjątkowym stylu. Seanse filmowe odbędą się nie tylko w najbardziej urokliwych salach kinowych stolicy Małopolski, ale również powrócą kina plenerowe w najróżniejszych zakątkach miasta. Wychodząc naprzeciw miłośnikom kina niezależnego, część repertuaru festiwalowego będzie dostępna w platformie Player.pl.

Mastercard Off Camera 2022 - Konkurs Główny

Najważniejszą częścią festiwalowego programu są tradycyjnie dwa konkursy. Pierwszy z nich to Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi", do którego zakwalifikowano dziesięć pierwszych bądź drugich filmów fabularnych reżyserek i reżyserów z najróżniejszych zakątków świata. Polską kinematografię reprezentuje pełnometrażowy debiut fabularny Aleksandry Terpińskiej "Inni ludzie" na podstawie prozy Doroty Masłowskiej. W tym roku o Krakowską Nagrodę Filmową powalczy pięć filmów wyreżyserowanych przez kobiety i tyle samo autorstwa mężczyzn. Poza filmem Terpińskiej, w Konkursie Głównym "Wytyczanie Drogi" znalazły się: "Beautiful Beings" (reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson), "Between Two Dawns" (reż. Selman Nacar), "Hard Shell, Soft Shell" (reż. Emma Benestan) "Inventory" (reż. Darko Sinko, 2021), "Josephine" (reż. Javier Marco), "Miss Viborg" (reż. Marianne Blicher), "The Falconer" (reż. Adam Sjöberg, Seanne Winslow), "The Staffroom" (reż. Sonja Tarokić) oraz "True Things" (reż. Harry Wootliff).