Premium

MeduM albo MEM jak Puszcza.tv? Wspólnik kuzyna Kaczyńskiego przygotuje nowy hit Czarnka

Zdjęcie: Adam Jankowski/Polska Press/Gallo Images

Multimedialna Edukacja Młodzieży to w skrócie MeduM albo MEM. W założeniach ma przykuć uwagę uczniów w wieku 12-18 lat zajętych na co dzień TikTokiem czy YouTube'em.

"Zdaję sobie sprawę, że młodzi ludzie nie oglądają telewizji, są na platformach streamingowych. Dlatego zleciłem Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju konkurs za 30 mln zł na produkcję kilkuset krótkich czterominutowych filmów o tematyce historycznej, ekonomicznej i kulturowej, które będą zamieszczane i promowane na platformach streamingowych" - cytował Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, tygodnik "Sieci".

Nowa platforma i zamieszczone na niej filmiki mają wzbogacić ofertę polskich szkół i "wnieść nowe, świeże spojrzenie na dotychczas przekazywaną wiedzę". Te "multimedialne materiały", powstałe z udziałem influencerów, oparte będą m.in. na podstawie programowej historii i teraźniejszości. W MeduM, którego całkowity budżet wyniesie 29 mln zł, wykorzystane mają być też "innowacyjne narzędzia informatyczne oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne".

Niedawno Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakończyło ocenę merytoryczną wniosków w konkursie zleconym przez ministra Czarnka. Podzielony był on na dwa komponenty: A - opracowanie platformy streamingowej VOD za 7 mln zł; B - produkcję krótkich filmików w trzech obszarach: Historia Polski (minimum 100 materiałów wideo), Historia muzyki, sztuki, literatury, teatru, sztuk plastycznych i architektury w ujęciu Polskiego Dziedzictwa Narodowego (minimum 100) oraz Innowacyjność produktów i usług (minimum 30). Na produkcję filmików przeznaczono łącznie 22 mln zł.

Kto przygotuje nowy hit ministra Przemysława Czarnka?

Wspólnik kuzyna Kaczyńskiego

Konkurs w ramach "komponentu A" - czyli zbudowania platformy - wygrała Fundacja Wspierania Historii Kinematografii Polskiej. Czas na zbudowanie platformy ma do 1 grudnia 2022 r., czyli nieco ponad dwa miesiące. Ma też utrzymywać platformę do końca 2028 r.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam