Premium

Czy w tym roku uda się bez przecieków? Maturze 2023 będą towarzyszyć szczególne środki ostrożności

Ponad 272 tysiące osób rozpoczyna swój maturalny maraton. - Chciałbym wierzyć w ludzką uczciwość, ale poprzednie lata pokazały, że to nie wystarczy - mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Maturze 2023 będą towarzyszyły szczególne środki ostrożności.

Matura 2023 będzie przebiegała w wyjątkowej atmosferze. Tego wszyscy możemy być pewni.

"Prosimy zespoły nadzorujące o szczególną staranność podczas przekazywania arkuszy zdającym, tak aby każdy z nich otrzymał arkusz w odpowiedniej formule, z właściwego przedmiotu na właściwym poziomie" - czytamy już na początku komunikatu maturalnego opublikowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na kilka dni przed maturą.

Skąd ta przestroga? W tym roku do egzaminu dojrzałości podchodzą dwie zupełnie różne grupy uczniów - ci, którzy kończyli ośmioletnie podstawówki i czteroletnie licea (formuła EM2023) oraz ci po gimnazjach i czteroletnich technikach (EM2015). Egzaminy ze wszystkich przedmiotów będą się dla nich różnić (choć tam, gdzie podstawy programowe będą tożsame, część zadań może być jednakowa). Egzaminatorzy muszą być więc szalenie czujni. O pomyłkę nie tak trudno. Zwłaszcza że w salach egzaminacyjnych zasiądą też maturzyści sprzed lat, który zdecydowali się poprawiać swoje wyniki.

10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O MATURZE 2023 >>>

Żeby ułatwić pracę egzaminatorom - arkusze matury w nowej formule będą oznaczone symbolami w kolorze fioletowym, w starej - pomarańczowym. 

- Jeśli mimo tych wszystkich zasad zdarzy się, że uczeń otrzyma zły arkusz, powinien niezwłocznie poinformować komisję egzaminacyjną - przypomina dyrektor CKE dr Marcin Smolik.

Ale w tym roku matura będzie szczególna z jeszcze jednego powodu. Będzie wyjątkowo pilnowana, a pod dodatkową kontrolą znajdą się nie tylko maturzyści, lecz również dyrektorzy szkół. 

Jak będzie wyglądała matura i egzamin ósmoklasisty w 2023 roku?
Jak będzie wyglądała matura i egzamin ósmoklasisty w 2023 roku?

Czy to pomoże uniknąć przecieków maturalnych? - Matura przeprowadzana jest w ponad ośmiu tysiącach szkół - przypomina dyrektor Smolik. I dodaje: - Robimy wszystko, żeby przecieków nie było.

Co dokładnie?

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam