Premium

Pół roku (nie)poufnej korespondencji. Co dziś wiemy o aferze mailowej?

Liczone w setkach zrzuty ekranu z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka, której szef kancelarii premiera używał też do celów służbowych, krążą w sieci od prawie siedmiu miesięcy. Rządzący podważają ich prawdziwość, ale jak dotąd nie przedstawili żadnego maila, który mógł zostać spreparowany. Podsumowujemy, co obecnie wiemy o aferze mailowej.

27 grudnia 2021 roku treść mojego służbowego maila pojawiła się na stronie internetowej, której autorzy od blisko siedmiu miesięcy prawie codziennie publikują korespondencję pochodzącą m.in. z prywatnej skrzynki ministra Michała Dworczyka. W jaki sposób znalazł się tam mój mail?

Dziesięć miesięcy wcześniej, 25 lutego 2021 roku, jako dziennikarka Konkret24 wysłałam do profesora Andrzeja Horbana pytania o kwarantannę ministra Dworczyka. Treść mojego maila zgadza się tą widoczną na zrzucie ekranu opublikowanym w sieci pod koniec roku. Profesor Horban do tej pory nie odpowiedział na tę wiadomość. Wygląda jednak na to, że przygotował propozycję odpowiedzi.

Anonimowa osoba bądź osoby

Profesorowi Horbanowi zadałam mailowo dwa pytania:

1. Jakie przepisy epidemiologiczne naruszył minister Michał Dworczyk jako osoba ze stwierdzonym COVID-19, której przydzielono kwarantannę: - opuszczając kwarantannę, - korzystając ze służbowego samochodu z kierowcą (co minister również potwierdził)?

2. Czy i jakie konsekwencje mogą zostać wyciągnięte wobec ministra Dworczyka w związku z ewentualnym naruszeniem przepisów epidemiologicznych wprowadzonych z powodu pandemii COVID-19?

Według opublikowanego w sieci zrzutu ekranu propozycje odpowiedzi Michał Dworczyk otrzymał na swoją prywatną skrzynkę (pisownia oryginalna): "Ad 1 - zadnych (nie ma przydzielonej kwarantanny), Ad 2 - rozstrzelanie na dziedzińcu TVN (może być samobiczowanie tamże)".

16.09 | Afera mailowa. Premier mógł wpływać na obsadę prezesa jednej z izb Sądu Najwyższego
Minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera"Fakty" TVN

Ten wątek maili Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przesłał ze służbowej skrzynki mailowej na prywatną; czyli na tę, której zawartość od 4 czerwca 2021 roku jest publikowana w internecie przez ciągle anonimową osobę lub osoby.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam