Nielegalny handel lekami za miliony. "Zatrzymany jeden z liderów zorganizowanej grupy przestępczej"

[object Object]
Grupa skupiła leki o wartości ponad 50 milionów złotychCBA
wideo 2/5

Białostoccy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Warszawie kolejną osobę w śledztwie dotyczącym tak zwanej mafii lekowej. - Zatrzymany cudzoziemiec to jeden z liderów zorganizowanej grupy przestępczej zajmującym się tak zwanym odwróconym łańcuszkiem dystrybucji leków - poinformował rzecznik prasowy CBA.

Zatrzymany mężczyzna to obcokrajowiec z podwójnym obywatelstwem izraelsko-brytyjskim. Jednocześnie - zdaniem CBA - to osoba związana z zarejestrowaną w Polsce spółką, która odgrywała kluczową rolę w ramach przestępczego procederu tak zwanego odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

"Mafia lekowa"

- Podczas śledztwa ustalono, że leki były skupowane z aptek. Następnie trafiały do hurtowni farmaceutycznych, a w konsekwencji były wywożone poza granice naszego kraju - powiedział Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy CBA.

Zatrzymany obcokrajowiec, wspólnie z innymi osobami, miał kierować, a także brać udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie między innymi wystawiali i posługiwali się poświadczającymi nieprawdę dokumentami.

- W cały ten proceder zaangażowany był także jeden z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej - dodał Brodowski.

Grupa skupiła leki o wartości ponad 50 milionów złotych
Grupa skupiła leki o wartości ponad 50 milionów złotychCBA

18 osób z zarzutami

Rozbita przez Delegaturę CBA w Białymstoku grupa przestępcza działała od stycznia 2017 do maja 2018 roku. Śledczy oszacowali, że skupiła leki o wartości ponad 50 milionów złotych.

Zatrzymany mężczyzna zostanie przewieziony do siedziby Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie ma usłyszeć zarzuty dotyczące między innymi udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

W tej samej sprawie w marcu i kwietniu 2019 roku służby zatrzymały 10 osób związanych zarówno z hurtowniami farmaceutycznymi, jak też właścicieli aptek współpracujących z grupą. Zarzuty w sprawie przedstawiono dotąd 18 osobom.

Autor: nina/ks / Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: CBA

Pozostałe wiadomości