TVN24 | Nowoczesne kampery na podróże małe i duże

Jak rozpocząć przygodę z kamperami i wakacjami na kółkach?

TVN24 | Nowoczesne kampery na podróże małe i duże

Źródło:
Volkswagen
VolkswagenKamper Volkswagen Caddy California

Komu z nas nigdy nie zdarzyło się marzyć o wakacjach, w trakcie których można poczuć prawdziwy zew wolności? O wakacjach, w trakcie których, jeśli tylko wszystko pójdzie po naszej myśli, przeżyjemy przygodę życia? 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU NOWOCZESNE KAMPERY NA PODRÓŻE MAŁE I DUŻE >>>

Być może właśnie takie myśli sprawiły, że pierwszy raz wpadliśmy na pomysł wakacyjnej alternatywy dla kurortów i hotelowych all inclusive jakim jest urlop w kamperze. Jeśli jesteśmy bliscy spełnienia swego marzenia – na przykład tuż przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, to warto wiedzieć, na co być gotowym w trakcie naszej pierwszej przygody.

Zastanów się, czego potrzebujesz

To oczywiście banał, ale zanim zdecydujemy się na zakup kampera, warto dokładnie zapoznać się z ich ofertą. Inny pojazd będzie potrzebny parze dorosłych osób, a inny rodzinie z dwójką dzieci. Na dobrą sprawę osoby w każdym wieku znajdą coś dla siebie na przykład w ofercie pojazdów Volkswagena, jednego z czołowych producentów samochodów.

Jednym z takich pojazdów jest przytulny Caddy California. Na pierwszy rzut oka robi wrażenie niedużego, jednak gdy wczytamy się w to, co może nam zaoferować na wyposażeniu: wysuwaną mini kuchnię, rozkładane łóżko o wymiarach 1980 mm x 1070 mm czy namiot przedsionek, który pomieści nawet 6 osób, uzmysłowimy sobie, że komfort podróżowania takim pojazdem jest naprawdę wysoki.

Innymi modelami, którym warto się przyjrzeć jest np. dostępna w różnych wersjach California 6.1 czy godny swojej nazwy Grand California. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ten ostatni model to prawdziwy hotel na kółkach – z w pełni wyposażoną kuchnią, łazienką z prysznicem i strefą relaksu wewnątrz pojazdu.

Szerzej o modelach kamperów Volkswagena piszemy w jednym z kolejnych artykułów. Teraz, przejdźmy do omówienia innych, równie ważnych kwestii, które warto wiedzieć przed ruszeniem w naszą podróż.

Ruszaj dalej… na przykład na dwóch kołach

Jeśli stawiamy na wypoczynek aktywny warto zapoznać się z ofertą oryginalnych akcesoriów dla poszczególnych pojazdów. Znajdziemy wśród nich na przykład bagażniki rowerowe, dzięki którym zabierzemy – w zależności od modelu – nawet do czterech rowerów i zwiedzimy niedostępne dla naszego samochodu miejsca.

Oczywiście to nie wszystko, bo jeśli preferujemy aktywności sportowe innego rodzaju możemy wybrać z oferty akcesoriów bagażniki dachowe, jak i uchwyty na kajaki czy mocowania desek snowboardowych lub nart. Decydując się na zakup kampera ogranicza nas jedynie ładowność poszczególnych pojazdów, a my możemy wypoczywać tak, jak lubimy.

Volkswagen Grand California
Volkswagen Grand CaliforniaMateriał pochodzi z serwisu sponsorowanego "Nowoczesne kampery na podróże małe i duże".

Gdzie zatrzymać się kamperem w podróży?

Jednym z mitów na temat kamperów jest ten, że pojazdem tym możemy zatrzymywać się w podróży w każdym miejscu. Rozróżnić tu jednak należy dwa pojęcia – postój oraz biwakowanie. W Polsce (a także w większości europejskich państw), jeśli nie blokujemy miejsca przejazdu dla innych pojazdów, możemy zatrzymać się wszędzie tam, gdzie zrobilibyśmy to samochodem osobowym. W takim miejscu jednak nie możemy biwakować – rozłożyć stolika czy rozbić namiotu. Pamiętajmy też, by sprawdzić kwestię biwakowania „na dziko” przed wyjazdem do innych państw, ponieważ w niektórych z nich grozi nam za to nawet mandat. Inną ważną kwestią jest także wjazd do miast – niektóre z nich wprowadzają pewne ograniczenia dla większych pojazdów.

Dlatego najlepiej zatrzymywać się na przystosowanych do tego kempingach. Bazę dostępnych kempingów dla kamperów w okolicy, po której będziemy się poruszać, warto sprawdzić wcześniej. Czytelną mapę takich miejsc znajdziemy na przykład w serwisie Polski Caravaning. Warto także zajrzeć na grupy czy fora caravaningowe, na których bardziej zaawansowani użytkownicy dzielą się chętnie swoimi doświadczeniami i mogą polecić lub odradzić nam poszczególne miejsca.

Podobnie jak hotele kempingi posiadają różny standard, oznaczany gwiazdkami – od jednej do czterech. Jak łatwo się domyślić, im więcej gwiazdek tym wyższy standard (i jednocześnie wyższa opłata za biwakowanie). Kempingi jednogwiazdkowe w Polsce nie posiadają na przykład dostępu do ciepłej wody bieżącej. Warto też pamiętać, że tylko kempingi trzy- oraz czterogwiazdkowe muszą oferować stanowiska do zlewu ustępów caravaningowych. To bardzo ważne, aby szarą wodę na przykład po zmywaniu naczyń w kuchni spuszczać wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.

Coś dla ciała i ducha

Wschód słońca i pyszna kawa, a do tego gorące i smaczne śniadanie przyrządzone w naszym pojeździe. Tak mogą wyglądać poranki w trakcie urlopu, bo decydując się na podróż kamperem nie jesteśmy wcale skazani na jedzenie konserw lub stołowanie się w przydrożnych barach. Kampery marki Volkswagen zapewniają nam dostęp do kuchni, w której stworzymy nawet najbardziej fantazyjne potrawy. W przypadku Californii 6.1 Coast oraz Ocean i Grand Californi mamy dostęp do lodówki oraz szafek, w których możemy przechowywać składniki ulubionych potraw.

Jeśli decydujemy się na urlop z dziećmi, pamiętajmy, żeby zadbać dla nich o odpowiednią rozrywkę, by nie nudziły się zbytnio, zwłaszcza w przypadku, gdy odwiedzać będziemy miejsca z niego gorszym dostępem do Internetu. Warto pomyśleć o uatrakcyjnieniu wyjazdu np. zabierając ze sobą gry planszowe.

To, co ważne w przypadku podróżowania kamperem to poszukiwanie oraz opieranie się na doświadczeniach innych osób. Nie tylko w Internecie, na forach, lecz również na kempingach społeczność caravaningowa jest skora do pomocy, a w większości tych miejsc panuje rodzinna atmosfera. Mamy nadzieję, że niebawem się o tym przekonacie.

Źródło: Volkswagen

Źródło zdjęcia głównego: Volkswagen

Pozostałe wiadomości