Chcą budować metro w Krakowie. "To ani kampania wyborcza, ani żart"

Urzędnicy zapewniają, że budwa metra to poważne plany
Urzędnicy zapewniają, że budwa metra to poważne plany
TVN 24
Władze Krakowa zgłosiły pomysł budowy pierwszej linii metraTVN 24

Choć złośliwi mówią, że to żart, urzędnicy Krakowa zapewniają: - Budowa metra to poważne plany. Do ministerstwa infrastruktury trafiło już pismo z zapytaniem o dofinansowanie ewentualnej inwestycji, na którą potrzeba 11 mld zł.

O planach krakowskich urzędników napisał w poniedziałek "Dziennik Polski". Według "DP", przedstawiciele urzędu miasta zapytali resort infrastruktury, jakie są szanse na współfinansowanie inwestycji ze środków unijnych przewidzianych na lata 2014-2020.

Plan na przyszłość

Wniosek do premier Bieńkowskiej złożył osobiście prezydent miasta Jacek Majchrowski. W rozmowie z TVN24 zaznaczył jednak, że są to odległe plany. - Są mniejsze miasta, które posiadają metro, ale mają ku temu powód. Na razie w Krakowie metro jest niepotrzebne, jednak planowana jest rozbudowa Nowej Huty. Wtedy ta potrzeba może zaistnieć, stąd wniosek do ministerstwa infrastruktury - wyjaśnia prezydent Krakowa.

Rzecznik urzędu miasta Filip Szatanik w rozmowie z TVN24 podkreślił, że możliwość budowy metra jest od lat wpisana w wiele strategicznych dokumentów dotyczących rozwoju miasta.

Jego zdaniem jest to realna perspektywa i inwestycja potrzebna miastu. Szatanik zaznacza też, że miasto się rozwija, aglomeracja robi się coraz większa i zgodnie z przewidywaniami przybędzie jej około pół miliona mieszkańców i osób, które na stałe pracują w Krakowie. - Dlatego musimy myśleć o przyszłości - tłumaczy.

Metro albo kolejka

Nie ma pewności, czy metro w Krakowie w ogóle powstanie. Miasto zakłada też inny scenariusz - budowę kolejki nadziemnej. - To, który z tych scenariuszy zostanie wybrany, będzie zależało od możliwości finansowych - wyjaśnia Szatanik, który liczy na to, że ministerstwo chętniej przychyli się do dofinansowania budowy, ze względu na perspektywę igrzysk w Krakowie, w 2022 roku. - To duża szansa, która może mieć wpływ na decyzje ministerstwa - wyraża swoje nadzieje rzecznik miasta.

Pieniądze z ministerstwa, UE i od inwestora

Szacuje się, że na budowę pierwszej linii podziemnej kolejki w Krakowie potrzeba 9 - 11 miliardów złotych, przy założeniu, że będzie miała ok. 17 km długości, w tym ok. 8 km pod ziemią. To jednak tylko część kosztów inwestycji. Jak informował "DP", aby inwestycja mogła być zrealizowana, potrzebne jest dofinansowanie z UE w wysokości 4 - 5 mld zł.

Resztę miałby dołożyć inwestor zewnętrzny. Część wyłożonych pieniędzy odzyskiwałby on poprzez zarządzanie metrem, a pozostałe otrzymywałby od miasta przez 30 lat w formie corocznej dopłaty.

Jak dowiedział się "Dziennik Polski", jest już firma zainteresowana takim rozwiązaniem. Ratusz nie ujawnia, co to za firma.

CZYTAJ WIĘCEJ.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Jacek Majchrowski chce budowy metra, ale w odległej przyszłości
Jacek Majchrowski chce budowy metra, ale w odległej przyszłościMałgorzata Kukuła, Stanisław Kołton | TVN24 Kraków

Autor: koko/i / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Maire

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl