Szukając urządzenia pralniczego – pralki, suszarki albo pralkosuszarki – zazwyczaj zwracamy uwagę na takie parametry, jak klasa efektywności energetycznej, poziom wytwarzanego hałasu czy pojemność. Tymczasem wiele urządzeń dostępnych na rynku posiada także funkcje, które poza efektywnym zwalczaniem uporczywych plam, potrafią jeszcze chronić zdrowie użytkowników, bo usuwają z prania drobnoustroje i roztocza. W dodatku robią to cicho, energooszczędnie i dbając o środowisko.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU INNOWACYJNE TECHNOLOGIE OKAZJĄ NA LEPSZE ŻYCIE>>>
Do niedawna większość z nas przed rozpoczęciem prania stała przed trudnym dylematem, co wybrać: czy dłuższą żywotność tkanin, co oznaczało pranie w niskiej temperaturze, czy raczej wysokie temperatury pozwalające na usunięcie plam, a przede wszystkich zapewniające skuteczną eliminację groźnych dla zdrowia bakterii i alergenów? Nowoczesne technologie raz na zawsze rozwiązały ten problem. Choćby tak, jak w modelach pralek marki Samsung WW80TA026AT oraz AddWash WD90T654DBH. Dostępny w nich jest program Higieniczna para, za pomocą którego możliwe jest usunięcie nie tylko zabrudzeń, ale także wielu drobnoustrojów. Pralki te uwalniają bowiem parę z dołu bębna, a następnie nasycają nią tkaniny. Program ten zapewnia wysoką efektywność usuwania zanieczyszczeń, bez konieczności korzystania z prania wstępnego.
– W suszarkach LG, takich jak np. RC90V9AV2Q oraz RC90V9JV2W podobnie działa program Allergy Care – mówi Sebastian Karwacki, Kierownik Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Gorąca woda tworzy dezynfekującą parę, której cząsteczki są 1600 razy mniejsze od cząsteczek wody, dzięki czemu łatwiej przenikają przez tkaniny, usuwając przy okazji groźne drobnoustroje. Suszarki te mają także program odświeżania parą, który usuwa przykre zapachy i redukuje zagniecenia, a także parowego zmiękczania tkanin bez użycia detergentów i środków chemicznych.
Szybkie odświeżenie i dezynfekcja
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które stosunkowo niedawno pojawiło się na polskim rynku w szerszej sprzedaży, są szafy parowe. Takie urządzenia pozwalają nie tylko na szybkie odświeżanie ubrań za pomocą pary, ale także usuwają z nich zagniecenia, przykre zapachy czy alergeny. Jednym z takich modeli jest LG Styler S3MFC. Warto także zwrócić uwagę na szafę parową Samsung AirDresser DF60R8600CG. Urządzenie generuje parę Jet Steam, która wnika głęboko w tkaniny, neutralizując wiele wirusów, bakterii czy alergenów.
– Szafy parowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko odświeżyć odzież – dodaje Sebastian Karwacki, Kierownik Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Są smukłe, mają nowoczesne wzornictwo i na pierwszy rzut oka nie przypominają typowych urządzeń pralniczych. Wielu klientów umieszcza je zatem w garderobie lub nawet sypialni.
Cicha praca
Żeby urządzenie pralnicze nie stało się hałaśliwym i przez to uciążliwym gościem w domu, przed jego zakupem warto sprawdzić, czy będzie ono na tyle ciche, że pozwoli nam na pranie bądź suszenie wcześnie rano oraz późnym wieczorem i to tak, żeby wytwarzany przez nie hałas nie był uciążliwy dla domowników i sąsiadów.
– Cicha pralka to taka, która wytwarza hałas w granicach 50-55 decybeli. To mniej więcej tyle, co typowy szum w czasie pracy biurowej – tłumaczy Sebastian Karwacki, Kierownik Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Samsung AddWash WD90T654DBH generuje hałas na poziomie 54 decybeli, a Samsung WW80TA026AT – nawet 53 decybeli. Producenci suszarek do ubrań też starają się eliminować hałas wytwarzany przez te urządzenia. Ciche suszarki do ubrań wytwarzają hałas na poziomie do około 62 decybeli. Do takich modeli zaliczyć można m.in. LG RC90V9JV2W i LG RC80U2AV4D. To hałas jak w przypadku oglądania telewizji. Bosch w modelu Serie 8 WTX87K40PL starał się jeszcze bardziej wyciszyć urządzenie, dlatego zastosowano w niej AntiVibration Design, specjalną konstrukcję paneli bocznych, chroniącą przed drganiami.
Wspólną cechą łączącą nowoczesne urządzenia pralnicze jest ich energooszczędność.
– Świadczy o tym klasa energetyczna tego urządzenia. Jeśli poszukujemy pralki, dobrze wybrać taki sprzęt, który pozwoli zaoszczędzić zarówno prąd, jak i wodę, co jest szczególnie ważne dla osób dbających o środowisko. Samsung WW80TA026AT mieści się w czołowej klasie energetycznej B, bo zużywa tylko 116 kWh prądu rocznie oraz zaledwie 37 litrów wody podczas jednego cyklu prania – mówi ekspert RTV EURO AGD. – W klasie energetycznej B mieści się także np. pralka Electrolux AutoDose EW8F169SPA.
W zasadzie większość topowych urządzeń może się pochwalić podobnymi osiągami. Ich producenci prześcigają się w instalowaniu w nich innowacyjnych rozwiązań, które jeszcze bardziej obniżają koszty użytkowania. Electrolux AutoDose EW8F169SPA ma program UltraWash, piorący ubrania w temperaturze 30 stopni i to w czasie krótszym niż godzina. Efekt? 30% mniejsze zużycie prądu w porównaniu z praniem w temperaturze 40 stopni. A przy tym dokładnie, ale delikatnie wyprane ubrania, zachowujące doskonałą jakość na dłużej.
Oszczędność czasu
Nikt już nie dyskutuje z powiedzeniem, że czas to pieniądz. Rozumieją to też producenci urządzeń pralniczych. Z tego względu popularny model suszarki LG RC90V9JV2W ma technologię Eco Hybrid, która pozwala wybrać, czy zależy nam na ograniczeniu zużycia prądu, czy szybszym wysuszeniu odzieży. Program Super 40’ w Bosch Serie 8 WTX87K40PL daje suche ubrania już po 40 minutach. Można je od razu założyć, dzięki precyzyjnemu systemowi kontrolującemu temperaturę oraz monitorującym w czasie rzeczywistym stopień ich wilgotności. Więcej czasu dla siebie będzie miał też użytkownik suszarki LG RC90V9JV2W. Dzięki aplikacji ThinQ możną nią bowiem sterować na odległość. To urządzenie potrafi też porozumiewać się np. z pralką przez Wi- Fi i optymalnie dobierać cykle swojego działania. Podobnie może ułatwić sobie życie właściciel pralki Electrolux EW8F169SPA. Aplikacja My Electrolux Care umożliwia zdalne sterowanie tym urządzeniem za pomocą smartfona z dowolnego miejsca.
Pamiętając o ekologii
Urządzenia pralnicze tworzy się dzisiaj tak, żeby były jak najmniej uciążliwe dla środowiska.
– Dobrze widać to w Bosch Serie 8 WTX87K40PL – wyjaśnia Sebastian Karwacki, Kierownik Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Używany w niej jest czynnik chłodzący R290: o wiele bardziej ekologiczny niż sztuczne wykorzystywane w pompach ciepła.
Z myślą o przyszłych pokoleniach producenci stosują się też inne przyjazne dla ekologii rozwiązania. Pralka Electrolux EW8F169SPA ma funkcję Autodose. Inteligentne czujniki obliczają dokładną dawkę niezbędnego do danego prania detergentu, który po jednorazowym napełnieniu szufladki wystarcza nawet na 20 prań. Dzięki temu dużo mniej chemii dostaje się do środowiska.