Według badania RTV EURO AGD, aż 92% Polaków deklaruje, że dbanie o ekologię jest dla nich ważne. Niewiele mniej, bo 90% respondentów, poczuwa się do odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy. I takie postawy widać na co dzień, chociażby w odpowiednio posegregowanych śmieciach. Rodacy z zakupami w torbach wielorazowego użytku to też już norma. Nawet decyzje dotyczące zakupów sprzętów gospodarstwa domowego podejmowane są z uwzględnieniem ich wpływu na środowisko naturalne.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU INNOWACYJNE TECHNOLOGIE OKAZJĄ NA LEPSZE ŻYCIE>>>
– Polacy na poważnie zainteresowali się ekologią – przyznaje Sebastian Karwacki, Kierownik Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Z tego względu wielu naszych klientów zwraca szczególną uwagę na to, czy inwestują w technologie przyjazne przyrodzie. Oszczędzanie naturalnych zasobów, czyli energii albo wody, jest dla nich niezwykle ważne. I o tyle łatwe, że urządzeń, które starają się jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu jest już naprawdę dużo.
Nic więc dziwnego, że w polskich domach pojawia się coraz więcej sprzętów, które producenci zaprojektowali tak, by były jak najmniej uciążliwe dla natury. Priorytetem stało się np. oszczędzanie energii. Stąd też coraz popularniejsze na rynku parowe piekarniki. Jednym z przykładów może być piekarnik Electrolux COC8H31Z SteamCrisp – jest eko, bo nagrzewa się o 40% krócej od standardowych, co znacząco ogranicza zużycie prądu. Trzyminutowe nagrzewanie do temperatury 150 stopni to jeden z argumentów, którym producent piekarnika Amica ED47638BA+ X-Type Steam przyciąga świadomych ekologicznie klientów.
– Dla tych, którzy starają się chronić środowisko naturalne to jednak ciągle za mało – mówi Sebastian Karwacki. – Oni poszukują rozwiązań idących jeszcze dalej. Takich, jak np. termoobieg, który gwarantując równomierne pieczenie każdej potrawy robi to bardzo szybko i w niższej temperaturze. A to oznacza mniej węgla spalonego w elektrowni. Skrócenie gotowania o 20% widać już na rachunku za prąd. I co ważniejsze, odpowiedzialni za środowisko Polacy wiedzą, że używając energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego przyczyniają się do jego ochrony.
100% recyclingu
Rozwiązania proekologiczne stają się już tak powszechne, że… czasami nawet ich nie zauważamy.
– Proszę popatrzeć chociażby na opakowania, w których producenci dostarczają swoje towary – zwraca uwagę Tomasz Górski, Zastępca Kierownika Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Kupując patelnię z linii Natural ON od Tefala, klient dostanie ją w ekologicznym opakowaniu z tektury, pochodzącej w 100% z recyclingu. Nie ma w nim plastikowych toreb ani styropianu. I znakomicie nadaje się do ponownego przetworzenia. RTV EURO AGD, czując się odpowiedzialne za środowisko, w którym żyjemy, bardzo wspiera takie rozwiązania.
Nikt nie szukałby też technologii przyjaznych naturze w tak prozaicznym naczyniu, jak np. patelnia, garnek lub forma do pieczenia. Tymczasem te najnowocześniejsze, np. seria Eco Respect firmy Tefal, produkowane są już z materiałów wolnych od PFOA, czyli substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nie znajdziemy w nich także kadmu czy ołowiu. Producenci chwalą się też, że ich wytwory w 100% nadają się do recyclingu, nie pozostawiając żadnych szkodliwych odpadów.
I puszczają oko do troszczących się o środowisko Polaków, mówiąc im, że przy okazji mogą też zadbać o swoje zdrowie, bo nowoczesne technologie używane w sprzętach do gotowania pozwalają na użycie znacznie mniejszej ilości tłuszczu. I tak można być i eko, i fit.