Liczba urządzeń podłączonych do internetu, które mogą komunikować się ze sobą, a dzięki czujnikom zbierać dane z otoczenia, nieustannie wzrasta, a sam Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) uznawany jest za jeden z kluczowych trendów cyfrowej transformacji. W Polsce termin ten nie zadomowił się jeszcze w świadomości konsumentów, ale – jak pokazuje badanie RTV EURO AGD – aż 70 proc. rodaków chciałaby w przyszłości mieć takie urządzenia w swoim domu.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU INNOWACYJNE TECHNOLOGIE OKAZJĄ NA LEPSZE ŻYCIE>>>
Od wielu lat liczba urządzeń podłączonych do sieci dynamicznie rośnie. Według Strategy Analytics do 2030 r. ich liczba ma wzrosnąć do 50 mld. Mimo że są to dość ostrożne szacunki, pokazują skalę zjawiska i potencjał Internetu Rzeczy.
Rozwiązania wykorzystujące IoT znalazły już zastosowanie w wielu dziedzinach – w produkcji, inteligentnych budynkach, infrastrukturze miejskiej, medycynie czy telekomunikacji. Nie sposób zapomnieć również o urządzeniach RTV i AGD, którymi coraz częściej można zarządzać zdalnie przez dedykowaną aplikację.
To już nie jest fiction, to science
O ile jeszcze dekadę wcześniej automatyczny odkurzacz, który sam sprząta, lodówka wyposażona w kamerę, dzięki której użytkownik może na smartfonie sprawdzić, jakich produktów brakuje czy choćby szczoteczka do zębów, podpowiadająca poprzez aplikację najlepszy sposób dbania o zęby, wydawały się futurystyczną wizją, to dziś jest to rzeczywistość dostępna w sklepach. Właściwie każdy może korzystać z pomocy sprytnych urządzeń domowych, które pomogą lepiej gotować czy nawet robić zakupy bez wychodzenia z domu.
Po mieszkaniu miłośnika nowych technologii zamiast gosposi może się krzątać sprzątający, autonomiczny robot, taki jak iRobot Roomba i3. Dzięki technologii Dirt Detect rozpoznaje on miejsca, które są najbardziej zabrudzone i im poświęca najwięcej czasu. Inteligentna nawigacja liniowa wykorzystuje czujniki kierunku ruchu do celowego i logicznego sprzątania podłóg w równych rzędach. A przez aplikację iRobot Home można urządzeniu określić harmonogram prac, a nawet zdalnie go kontrolować.
– Urządzenia domowe są coraz inteligentniejsze, nie tylko same się uczą sposobu sprzątania swojego właściciela, ale podpowiadają mu rozwiązania, które będą najlepsze w danym momencie – mówi Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Przykładem może być odkurzacz Roomba 976, który proponuje spersonalizowane harmonogramy sprzątania automatycznego i sugeruje, kiedy dom może wymagać sprzątania dodatkowego, np. w sezonie pylenia roślin lub zrzucania sierści przez zwierzęta. Jest wyposażony w nawigację vSLAM, rejestrującą ponad 230 tys. punktów danych na sekundę, by optymalnie dotrzeć do całej wymaganej powierzchni mieszkania.
Według badań przeprowadzonych przez RTV EURO AGD, 43% respondentów przewiduje, że IoT będzie miał duży wpływ na codzienne życie.
– W dodatku w aspektach, o których wcześniej nie myśleliśmy – zwraca uwagę Jakub Koss. – Na przykład w dbaniu o nasze zdrowie. Wspomniane odkurzacze Roomba mają filtry AeroForce, przechwytujące znakomitą większość alergenów, pyłków i cząstek o wielkości do 10 mikronów.
Dla niektórych to wciąż zabawki
Jednak dzisiaj urządzenia IoT kojarzą się głównie z gadżetami zwiększającymi komfort codziennego życia. Tak postrzega je 43% osób badanych przez RTV EURO AGD.
– I ten odsetek będzie szybko rósł – wyjaśnia ekspert RTV EURO AGD. – Coraz więcej Polaków stać po prostu na to, żeby tak ułatwiać sobie życie.
Trend do dawania sobie odrobiny luksusu najlepiej widać w przypadku inteligentnych ekspresów do kawy. DeLonghi PrimaDonna Class ECAM 550.65.SB może zrobić 12 rodzajów tego napoju. O wiele ważniejsze jest jednak to, że użytkownik tego urządzenia ma możliwość modyfikowania proporcji kawy, mleka, mocy i temperatury napoju tak długo, aż znajdzie taki, który mu najbardziej smakuje. Ekspres nie tylko zapamięta recepturę – można mu kazać zrobić według niej kawę zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej Coffee Link App.
Urządzenia mówią
Komunikujące się ze sobą urządzenia domowe? Nikt już nie ma chyba wątpliwości, że tak będzie wyglądała najbliższa przyszłość domowych sprzętów.
– To główny powód, dla którego w wybranych sklepach stacjonarnych stworzyliśmy ekspozycje ze sprzętem AGD pokazujące, jak takie inteligentne urządzenia ze sobą współpracują – opowiada Sebastian Karwacki, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. – Przykładem może być płyta indukcyjna Samsung NZ64N9777GK, która przez Bluetooth łączy się z inteligentnym okapem i w trakcie gotowania automatycznie go uruchamia. A dodatkowe można nią sterować za pomocą smartfona, ustawiając czas gotowania. Można też spoza domu sprawdzić, czy ją wyłączyliśmy.
Rewolucja jeszcze przed nami
– Jednak prawdziwą rewolucję w domu wieszczą takie urządzenia, jak lodówka Samsung Family Hub RF56M9540SR – nie ma wątpliwości Sebastian Karwacki. – Przede wszystkim dlatego, że to jest już prawdziwe centrum zarządzania domowymi zapasami, platforma rodzinnej komunikacji, a nawet centrum rozrywki.
Ta lodówka ma dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 21 cali i moduł łączności Wi-Fi. Trzy wbudowane kamery umieszczone w środku robią zdjęcia przy każdym zamknięciu lodówki. Po chwili można je obejrzeć na smartfonie. I ustalić, czy czegoś nie brakuje w domowej spiżarce. Jeśli tak, to aplikacja SmartThing pozwala tworzyć listy produktów na ekranie, które będą widoczne dla wszystkich domowników i każdy z nich zdecyduje, czy kupi to, czego w lodówce zacznie brakować. Family Hub potrafi nawet podpowiedzieć przepis na danie, które da się przygotować z przechowywanych w nim produktów.
– Coraz większa liczba klientów poszukuje takich innowacyjnych rozwiązań, bo przy szybkim tempie życia i wielu wymaganiach, którym musimy sprostać każdego dnia, stanowią one istotne wsparcie, odciążając nas od rutynowych zadań i ułatwiając planowanie obowiązków. Już niebawem takie urządzenia będą standardem w każdym domu – podsumowuje Sebastian Karwacki.