Stworzenie innowacyjnego produktu, usługi lub wdrożenie takich zmian już w istniejących produktach może być dużym impulsem do rozwoju przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie istotne w obecnych, zglobalizowanych czasach gdy wiele z polskich firm musi konkurować nie tylko na polskim, ale również zagranicznych rynkach. Wsparcia przedsiębiorcy mogą szukać w ramach Funduszy Europejskich oraz KPO.
Na jakie cele można pozyskać środki unijne?
Być może dla wielu z nas oczywiste będzie stwierdzenie, że innowacje mogą być wprowadzane w różnym zakresie. Mogą obejmować na przykład udoskonalenie produktu oferowanego przez naszą firmę lub wprowadzenie na rynek całkowicie nowego i nowatorskiego. Innowacje możemy wprowadzać w firmowych procesach, na przykład poprzez zastosowanie nowych technologii, które pozwolą usprawnić produkcję czy świadczenie naszych usług. Innowacje możemy też wprowadzać w naszej organizacji lub w ramach marketingu i promocji przedsiębiorstwa.
Dlatego to, na co możemy pozyskać unijne środki tworząc innowacje zależy wyłącznie od naszego zapotrzebowania i tego, na jakim etapie tworzenia innowacji jesteśmy. Mogą z jednej strony finansować badania i rozwój w trakcie tworzenia innowacji lub pomóc nam w promocji marki naszego przedsiębiorstwa na zagranicznych rynkach.
Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy?
Firmy, które tworzą innowacje w pierwszej kolejności powinny zainteresować się programem Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W jego ramach mogą skorzystać ze wsparcia w naborze Promocja marki innowacyjnych MŚP. Jest on skierowany do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw działających na terenie naszego kraju, które chciałyby rozpocząć działalność na rynkach zagranicznych lub dodatkowo ją tam wypromować. W ramach wsparcia przewiduje się na przykład udział polskich firm w targach czy konferencjach lub dofinansowanie wyjazdowych misji gospodarczych.
Na wsparcie w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki mogą liczyć także klastry biznesowe. Obecnie prowadzone są dwa nabory:
W ramach obu naborów wsparcie może obejmować działalność badawczo-rozwojową lub innowacyjną w obszarach takich jak transformacja cyfrowa, gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), gospodarka niskoemisyjna czy nowoczesna edukacja. Dofinansowanie może zostać przeznaczone także na promocję działalności członków klastra na międzynarodowych wydarzeniach, takich jak targi.
Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani rozwojem swojej firmy lub jej promocją i szukają dodatkowych możliwości wsparcia powinni odwiedzić główną stronę Funduszy Europejskich. Kompleksowe informacje na ich temat można także uzyskać w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich, do których z pytaniami czy wątpliwościami możemy zwrócić się także mailowo lub telefonicznie. Oferta punktów obejmuje także spotkania informacyjne oraz szkolenia.
Wsparcie innowacji możliwe także z KPO
Poza Funduszami Europejskimi przedsiębiorcy tworzący innowacyjne rozwiązania, usługi czy produkty mogą także skorzystać ze wsparcia oferowanego w ramach KPO. To Polski Fundusz Wsparcia Przetwarzania w Chmurze. Technologie chmurowe są uważane za jedno z kluczowych rozwiązań w ramach transformacji cyfrowej. Infrastruktura tego typu może podnosić konkurencyjność, zwiększać elastyczność firm, pozwala także lepiej optymalizować wewnętrzne procesy.
Przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem w ramach programu mogą wykorzystać środki do wprowadzenia cyfrowych narzędzi - co najmniej 30% kosztów takiego projektu musi obejmować rozwiązania chmurowe. Pozostałą część firmy mogą przeznaczyć na inne technologie cyfrowe takie jak AI, big data, rozszerzona rzeczywistość czy Internet rzeczy. Zastosowanie tego typu rozwiązań z pewnością pozwoli lepiej dostosować się do zmieniającego się i zarazem coraz bardziej cyfrowego świata.
Na stronie KPO możemy znaleźć także inne aktualnie trwające lub planowane nabory projektów, w ramach których możemy starać się o dofinansowanie.
Każda innowacja oznacza rozwój przedsiębiorstwa lub jego produktów, lepsze postrzeganie przez klientów czy otoczenie biznesowe. Rozwiązania tego typu mogą też dodatkowo zwiększać naszą konkurencyjność, a środki z Funduszy Europejskich lub KPO mogą być nieocenionym wsparciem na innowacyjnej ścieżce rozwoju.
Źródło: materiał promocyjny
Źródło zdjęcia głównego: materiał promocyjny