Jednym z efektów członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej jest możliwość pozyskiwania unijnych funduszy przez polskie firmy. Przedsiębiorstwa dzięki Funduszom Europejskim mogą rozwijać swoje firmy, pozyskiwać dotacje na różnorodne przedsięwzięcia i budować swoją konkurencyjność, także na rynkach zagranicznych. Ale to tylko część wsparcia, na jakie mogą liczyć firmy.
Czym są Granty na Eurogranty?
Polskie mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa mogą starać się także o wsparcie finansowe w ramach programów zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską. To na przykład Program LIFE, w ramach którego wspierane są różnorodne inicjatywy związane z ochroną środowiska. Innym programem Komisji Europejskiej jest Cyfrowa Europa, który ma na celu wspieranie rozwoju zaawansowanych umiejętności cyfrowych w Unii Europejskiej. To jeden z kluczowych priorytetów UE. W sumie Komisja Europejska zarządza dziewięcioma programami. Ich pełną listę można znaleźć na poniższej stronie.
Ubieganie się o te środki jest wymagające, ale by wesprzeć przedsiębiorców, którzy chcieliby starać się o środki, powstał specjalny mechanizm Granty na Eurogranty. Jego celem jest szeroko pojęta pomoc dla przedsiębiorstw, które obawiają się skomplikowanych procedur lub nie posiadają specjalistycznej wiedzy na temat pisania wniosków o dotacje. Aby uzyskać wsparcie, istotna jest na przykład innowacyjność pomysłu, na który chcielibyśmy otrzymać środki lub jego potencjał rynkowy.
Granty na Eurogranty w praktyce
Aktualnie trwają dwa nabory w ramach mechanizmu Granty na Euroganty, a ich organizatorem jest PARP. Pierwszy z nich jest skierowany do organizacji badawczych, które wnioski o dotację mogą składać do 24 kwietnia 2025 roku. Suma środków dostępnych w ramach tego naboru to 22 miliony złotych, a szczegółowe informacje o nim można znaleźć na poniższej stronie.
Drugi z naborów jest skierowany do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw z naszego kraju. Nabór Granty na Eurogranty – oferta dla przedsiębiorców trwa do 17 kwietnia 2025 roku, a kwota przeznaczona na dotacje to 43 miliony złotych. Na co można między innymi otrzymać dofinansowanie?
- Po pierwsze, możemy dzięki nim skorzystać z pomocy ekspertów w przygotowaniu wniosku w ramach jednego z programów centralnych Komisji Europejskiej.
- Po drugie, sfinansujemy dzięki nim podróże służbowe pracowników związane z przygotowaniem Eurograntu.
- Środki z dotacji mogą być także przeznaczone na koszty związane z poszukiwaniem partnerów do projektu.
- Dzięki nim sfinansujemy także wydatki związane z tłumaczeniem dokumentacji aplikacyjnej.
Podsumowując, Granty na Eurogranty to narzędzie, które kompleksowo może nas wesprzeć w staraniach o dotację z programów centralnych Komisji Europejskiej i pisaniu samego wniosku, nawet jeśli nie mamy doświadczenia w takich pracach.
Gdzie znaleźć więcej informacji o dotacjach unijnych?
Przedsiębiorcy zainteresowani naborami w ramach Funduszy Europejskich, w tym programów centralnych Komisji Europejskiej powinni odwiedzić tę stronę.
Dobrym pomysłem jest także kontakt z jednym z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Wykwalifikowana kadra konsultantów, która w nich pracuje, odpowie na nasze pytania, może pomóc w znalezieniu odpowiedniego programu, w ramach którego warto starać się o dotację lub przekaże informacje o tym, jak wygląda proces aplikowania o nią. Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdują się w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie całego kraju. Można się z nimi skontaktować na przykład telefonicznie lub odwiedzić osobiście. Dla osób, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o unijnych funduszach, organizują także szkolenia na różnorodne tematy z nimi związane.
Skorzystanie z programu Granty na Eurogranty może być pierwszym krokiem dla naszej firmy na drodze do wzrostu jej konkurencyjności lub ekspansji międzynarodowej. Warto już teraz zainteresować się programami centralnymi Komisji Europejskiej i podobnie jak przedsiębiorcy z innych krajów zyskać możliwości dalszego rozwoju dzięki dodatkowemu wsparciu finansowemu.
Źródło: materiał promocyjny
Źródło zdjęcia głównego: materiał promocyjny