W życiu przedsiębiorcy i firmy często przychodzi moment, gdy kierunek jej dalszej działalności jest uzależniony od ewentualnego, dodatkowego zastrzyku finansowego. Jedną z opcji, które umożliwiają zdobycie środków pieniężnych są unijne dotacje. Obecnie wsparcie możemy otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy, Funduszy Europejskich oraz centralnych programów Komisji Europejskiej. Kto może je dostać, na co i do kogo możemy zwrócić się z pytaniami o te formy wsparcia? Zapraszamy do lektury.
KPO impulsem do działania
KPO to program, który powstał po pandemii COVID-19. Jej skutki były i są nadal zauważalne w licznych branżach, a zasadniczym celem KPO jest pomoc w odbudowie i uodpornienie gospodarki, a tym samym przedsiębiorstw na kolejne wstrząsy. Ilość środków, którymi dysponuje nasz kraj w KPO wynosi prawie 60 mld euro (255 mld zł). W tej sumie zawiera się ponad 25 mld euro dotacji i 34 mld euro w formie pożyczek.
Kluczowe w przypadku KPO są obszary działań, w ramach których możemy starać się o dofinansowanie. Jeśli prowadzimy firmę nasza uwaga powinna skoncentrować się na czterech z nich. Są to:
● odporność i konkurencyjność gospodarki, która pozwala firmom m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy, unowocześnienie produkcji czy zwiększanie kompetencji pracowników,
● zielona energia i technologie przyjazne przyrodzie, w której przedsiębiorcy znajdą wsparcie m.in. na działania ułatwiające oszczędzanie energii oraz zieloną transformację,
● cyfrowe technologie, dzięki której firmy mogą m.in. zwiększać cyberbezpieczeństwo czy wprowadzać technologie IT, które usprawniają działalność,
● zielona, inteligentna mobilność, w której firmy mogą starać się o wsparcie dla niskoemisyjnych rozwiązań transportowych.
W aktualnie trwających konkursach szansę na dotację mają na przykład małe i średnie przedsiębiorstwa działające w branżach gastronomicznych, hotelarskiej, kulturalnej czy turystycznej. To właśnie te branże szczególnie dotknęła pandemia COVID-19. Dotacje w ramach KPO są dla przedsiębiorców szansą na przykład na rozszerzenie dotychczasowej działalności, jak i stabilizację na rynku i umocnienie pozycji na wypadek różnorodnych kryzysów w przyszłości.
Pełna lista aktualnie trwających, planowanych i zakończonych naborów dla przedsiębiorców w ramach dotacji z KPO znajduje się na stronie Krajowego Planu Odbudowy.
Pomogą też Fundusze Europejskie
Drugą ścieżką, z której możemy skorzystać szukając dotacji na firmę są Fundusze Europejskie.
Na co mogą zostać przeznaczone dotacje w ich ramach? Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, właściwie poprawną odpowiedzią byłaby ta, że wspierane są różnorodne obszary działań, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności.
Środki mogą zostać przeznaczone na przykład na otwarcie firmy, jej rozwój, szkolenia, zakup nowych urządzeń czy maszyn do naszej firmy. O wsparcie w ramach dostępnych obecnie dotacji mogą starać się zarówno mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże firmy.
Fundusze Europejskie dają również szansę na wsparcie nowatorskich pomysłów. W ramach programu Innovation Coach firmy chcące wprowadzać nowoczesne rozwiązania, które nie mają doświadczenia w pozyskiwaniu środków na tego typu działania mogą liczyć między innymi na indywidualne wsparcie mentorskie oraz udział w cyklu warsztatów. Do tej pory z tej ścieżki rozwoju skorzystały 1042 firmy w Polsce!
Firmy mogą też liczyć na wsparcie na działania szkoleniowe oraz badawcze czy inwestycje w turystykę. W tym miejscu warto zaznaczyć, że to tylko wycinek pokazujący szeroki zakres obszarów, w ramach których możemy uzyskać dofinansowanie.
Trzy programy Komisji Europejskiej
Szansą na zdobycie dotacji na firmę są również programy zarządzane przez Komisję Europejską. Są to:
● Single Market Programme, którego jednym z głównych założeń jest zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw, zwłaszcza małych oraz średnich,
● Horyzont Europa wspierający nowatorskie badania naukowe oraz innowacje,
● Cyfrowa Europa, który wspiera firmy i gospodarki krajów UE w cyfrowej transformacji.
Warto wiedzieć, że rozważając podjęcie starań o wsparcie w ramach dotacji UE możemy uzyskać pomoc oraz wskazówki w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Znajdują się one na terenie całego kraju, w miastach o różnej wielkości. Eksperci udzielą nam tam informacji – także telefonicznie lub mailowo – na temat każdej z form wsparcia, w ramach których możemy ubiegać się o dofinansowanie: KPO, Funduszy Europejskich oraz programów Komisji Europejskich. Opowiedzą jak wygląda cała ścieżka postępowania, jakich błędów unikać przy wypełnianiu wniosku, poinformują o zasadach korzystania z pomocy oraz rozliczania się z niej. Pamiętajmy jednak, że nie napiszą wniosku za nas! Są jednak nieocenionym wsparciem w uzyskaniu kluczowych informacji i rozwieją z pewnością wszelkie wątpliwości na temat dotacji unijnych.
Źródło: materiał promocyjny
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock