Polskie firmy muszą sprostać wielu wyzwaniom na ścieżce swojego rozwoju. Jednym z nich są zmiany klimatyczne zachodzące na świecie. Z wielu przyczyn przedsiębiorcy muszą się do nich dostosowywać wprowadzając rozwiązania bardziej przyjazne środowisku. Przede wszystkim warto pamiętać, że „bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa” to jeden z celów przyświecających Unii Europejskiej na najbliższe lata. Wprowadzenie proekologicznych zmian może również wpłynąć bezpośrednio na finanse firmy i być opłacalne finansowo na przykład wpływając na redukcję kosztów produkcji. Inwestycje w ekologiczne rozwiązania, urządzenia czy technologie może też pomóc w budowaniu przewagi nad konkurencją. W zależności od branży stosowanie proekologicznych rozwiązań może być także związane z obostrzeniami w niej wprowadzanymi. Jak temu wszystkiemu sprostać? Jedną ze ścieżek, z których firmy mogą skorzystać są środki z Krajowego Planu Odbudowy czy Funduszy Europejskich.
Krajowy Plan Odbudowy, a ochrona klimatu
KPO powstało jako odpowiedź na pandemię COVID-19, a sam plan ma pomóc w odbudowie gospodarki naszego kraju. Ma być wsparciem dla polskich przedsiębiorstw, które dzięki niemu będą budować swoją konkurencyjność, między innymi poprzez transformację energetyczną.
“Inwestycje we wdrażanie technologii środowiskowych, w tym związanych z GOZ (Gospodarka o obiegu zamkniętym)” to jeden z naborów, który umożliwia pozyskanie środków przez mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Wnioski mogą składać wszystkie firmy, które chciałyby, aby ich działalność stała się mniej szkodliwa dla środowiska. Zaproponowane rozwiązania mogą wpływać na efektywność energetyczną firmy czy być ukierunkowane na tworzenie rozwiązań z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Wnioski w tym naborze można składać do 20 sierpnia.
W sierpniu rozpocznie się nabór “Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych”. Powinien zainteresować szczególnie te firmy, które chciałyby na przykład zbudować lub zmodernizować instalacje przemysłowo-produkcyjne, dokonać termomodernizacji budynków firmowych czy zbudować własne magazyny energii. Ogólniej rzecz biorąc na dofinansowanie mają szansę wszystkie pomysły, które na celu mają zmniejszenie konsumpcji energii oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Fundusze Europejskie na bardziej zieloną działalność
Wdrażanie bardziej ekologicznych rozwiązań w naszej firmie jest także możliwe dzięki Ścieżce SMART w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Obecnie trwają cztery nabory. Dwa z nich przeznaczone są dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw i prowadzone są przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. To „Ścieżka Smart” oraz „Ścieżka SMART – nabór tematyczny Dostępność”.
Natomiast Narodowe Centrum Badania i Rozwoju prowadzi nabory projektów w ramach Ścieżki SMART skierowane do dużych przedsiębiorstw – nabór ogólny oraz nabór tematyczny przeznaczony na projekty na rzecz dostępności.
Wymienione nabory wniosków trwają do 24 października i znajdziemy w nich moduły tematyczne dotyczące zazieleniania przedsiębiorstw. Działania, które są objęte wsparciem to m.in. te, które prowadzą do redukcji produkowanych zanieczyszczeń i zwiększania efektywności gospodarki odpadowej czy wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Istotną kwestią, na którą możemy uzyskać dofinansowanie jest również ekoprojektowanie czyli weryfikacja naszych produktów pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne.
Ofertę przeznaczoną dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki znajdziemy również w Banku Gospodarstwa Krajowego. To Kredyt ekologiczny, z którego środki przekazywane są za pośrednictwem banków komercyjnych, mających podpisaną odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich listę znajdziemy razem z kluczowymi informacjami na stronie internetowej Kredytu ekologicznego. Za jego pomocą możemy zmodernizować infrastrukturę naszej firmy (na przykład budynki, maszyny i urządzenia), zmodernizować lub zakupić systemy OZE czy dokonać termomodernizacji budynków . Skutkiem danej inwestycji – którą poprzedza obowiązkowy audyt energetyczny – powinno być obniżenie zużycia energii pierwotnej (w obszarze inwestycji) o co najmniej 30%. Firmy zainteresowane Kredytem ekologicznym muszą najpierw uzyskać promesę kredytową wydaną przez komercyjny bank kredytujący, a następnie złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie w BGK. Kolejny nabór, w ramach którego ubiegać się będzie można o Kredyt ekologiczny zostanie ogłoszony 26 września.
W Banku Gospodarstwa Krajowego mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa mogą także uzyskać gwarancje spłaty kredytów udzielonych na sfinansowanie termomodernizacji budynków firmy (to warunek konieczny) oraz innych działań proekologicznych. Są to Gwarancja Ekomax udzielana dla kredytów inwestycyjnych oraz Gwarancja Biznesmax Plus, która udzielana jest dla kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych. To bezpłatne gwarancje zabezpieczające kredyty, które zostały udzielone przez banki komercyjne. W ich ramach dzięki środkom Zielonego Funduszu Gwarancyjnego programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki firmy również mogą otrzymać dotację w formie dopłaty do kapitału kredytu.
Ekorozwiązania w Polsce Wschodniej
Przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie Polski Wschodniej powinny zainteresować się naborami, które dostępne są w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Jest tam dostępne wsparcie dla firm, które są zainteresowane zmniejszeniem zużycia surowców i powstawania odpadów, a szerzej wdrażaniem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Pierwszy etap naboru “Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP” pozwala uzyskać dofinansowanie na usługi doradcze. Na bazie specjalistycznego audytu opracowywany jest model biznesowy, który pozwoli na przykład zmniejszyć zużycie surowców i wody oraz pozyskiwać większą ilości energii ze źródeł odnawialnych. Nabór wniosków w ramach etapu pierwszego potrwa do 3 kwietnia 2025 roku.
Etap drugi wsparcia “Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP” koncentruje się natomiast na wdrożeniu wcześniej wypracowanego modelu biznesowego GOZ-transformacji. Dzięki uzyskanym środkom przedsiębiorstwa mogą zakupić na przykład nowoczesne technologie lub sprzęt pozwalające obniżyć zużycie energii lub surowców, zoptymalizują procesy i wprowadzą zmiany zaplanowane w etapie pierwszym. Wnioski w ramach drugiego etapu są przyjmowane do 19 grudnia.
Gdzie jeszcze firmy mogą pozyskać środki na ekorozwój?
Polscy przedsiębiorcy zainteresowani tematyką zielonej transformacji swojej firmy mogą skorzystać z naboru “GOZ – to się opłaca” dostępnego w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Dzięki niemu także pracownicy mogą skorzystać z szeregu szkoleń dotyczących niskiej albo zerowej emisyjności przedsiębiorstw lub gospodarki o obiegu zamkniętym. Dofinansowanie obejmuje także działania doradcze i jest w 100% dofinansowane, a wnioski składamy bezpośrednio do jednego z operatorów programu. Terminy składania wniosków w przypadku naboru „GOZ – to się opłaca” trwają nawet do stycznia 2027 roku, jednak różnią się w zależności od operatora.
Warto także pamiętać o programach regionalnych w każdym z 16 województw naszego kraju. W nich też możemy znaleźć wsparcie w formie dotacji na działania związane z ekologią i ochroną środowiska w naszej firmie.
A co jeśli mamy wątpliwości co do tego, który z naborów będzie odpowiedni dla naszej firmy? Z takim pytaniem warto zwrócić się do jednego z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Znajdują się one w kilkudziesięciu miastach w całym kraju, a pracujący w nich specjaliści mogą telefonicznie, mailowo lub w trakcie spotkania udzielić wszelkich informacji o możliwości uzyskania dotacji z Krajowego Planu Odbudowy czy Funduszy Europejskich. Nie napiszą z nami wniosku, ale wyjaśnią krok po kroku jakie działania powinniśmy podjąć, aby móc starać się o dofinansowanie lub pomogą w znalezieniu rozwiązania skrojonego do potrzeb naszych i naszej firmy.
Wdrażanie przyjaznych środowisku, proekologicznych rozwiązań to droga, którą warto obrać w firmie, aby zachowywać konkurencyjność na szybko zmieniającym się rynku. Szeroka oferta dostępnych programów, w ramach których możemy się starać o dotacje unijne może nam w tym wymiernie pomóc.
Źródło: materiał promocyjny
Źródło zdjęcia głównego: materiał promocyjny