Ponad 120 tysięcy polskich przedsiębiorstw skorzystało dotychczas z różnych form wsparcia oferowanych przez Fundusze Europejskie. Kompleksowość programów realizowanych w ich ramach pozwala skorzystać nie tylko z dotacji finansowych, ale także eksperckiego wsparcia, które jest czasem kluczowe do osiągnięcia rynkowego sukcesu, zwłaszcza gdy działalność prowadzimy dopiero od niedawna.
Wsparcie startupów na początku działalności
Na początku działalności gospodarczej dla rozwoju naszej firmy równie istotna jak wsparcie finansowe okazać się może wiedza czy budowanie odpowiednich relacji rynkowych na przykład z potencjalnymi klientami.
- Właśnie na takie wsparcie w ramach Funduszy Europejskich mogą liczyć startupy korzystające z programu “Startup Booster Poland”. Zakłada on między innymi możliwość otrzymania do 400 000 zł na rozwój oraz testy produktu. Ponadto, rozpoczynający działalność przedsiębiorcy mogą w jego ramach korzystać z pomocy branżowych ekspertów i mentorów. Pomoc ta ma na celu uniknięcie pułapek biznesowych oraz zdobycie niezbędnego know-how pozwalającego na lepszy rozwój startupu. Korzystając z programu “Startup Booster Poland” możemy też liczyć na indywidualne podejście, dostosowane do branży i potrzeb poszczególnych firm.
Osoby, które mają pomysł na innowacyjny biznes dzięki Funduszom Europejskim mogą skorzystać także z programu “Laboratorium Innowatora”. Zakłada on eksperckie wsparcie, które pozwoli rozwinąć i dopracować pomysł pod kątem biznesowym, na przykład weryfikując go z potencjalnymi klientami i pomagając nawiązać niezbędne relacje z otoczeniem rynkowym. Wsparcie jest całkowicie bezpłatne, a dzięki elastycznemu podejściu przyszli przedsiębiorcy nie muszą rezygnować z dotychczasowych obowiązków zawodowych.
Wsparcie Funduszy Europejskich dla dojrzałych firm
Różnorodność dostępnych programów, z których mogą skorzystać polscy przedsiębiorcy umożliwia także uzyskanie dotacji na innowacje dla działających już od lat na rynku firm. Taką możliwość daje na przykład “Ścieżka SMART”, która prowadzona jest w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.
- W ramach “Ścieżki SMART” przedsiębiorstwa mogą otrzymać dofinansowanie do planowanych prac badawczo-rozwojowych. Środki te mogą pokryć na przykład wynagrodzenia personelu czy koszty zakupu specjalistycznej aparatury niezbędnej do przeprowadzenia badań. Efektem prac badawczo-rozwojowych, wspartych w ramach “Ścieżki SMART” powinno być opracowanie innowacyjnego rozwiązania w skali co najmniej kraju.
- Przedsiębiorstwa mogą skorzystać także ze wsparcia we wprowadzaniu innowacji produktowych lub usługowych, które powstały na przykład w trakcie przeprowadzonych wcześniej prac badawczo-rozwojowych. Docelowym efektem w tym przypadku musi być wprowadzenie w życie innowacji co najmniej na poziomie krajowym.
Najbliższy nabór wniosków w ramach “Ścieżki SMART” rusza w styczniu 2025 r. dla konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi lub NGO. Z kolei dla pojedynczych MŚP nabór wniosków rozpocznie się w kwietniu.
Fundusze Europejskie wspierają województwa wschodnie
Firmy prowadzące działalność we wschodniej części Polski powinny zwrócić szczególną uwagę na nabory organizowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Wspierają one między innymi wprowadzanie innowacji oraz zieloną transformację firm. Skorzystać z nich mogą te przedsiębiorstwa, których działalność obejmuje województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego (m. st. Warszawa oraz powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego).
- Jednym z naborów, organizowanych w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej jest “Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP”. Podzielony został on na dwa etapy. Pierwszy z nich zakłada przekształcenie modelu biznesowego przedsiębiorstwa w kierunku bardziej ekologicznego i zrównoważonego. Zmiana ta powinna zakładać na przykład zmniejszoną ilość odpadów czy większą niż dotychczas ilość surowców, które poddawane są recyklingowi. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich przedsiębiorstwa mogą skorzystać z usług doradczych, niezbędnych do wypracowania właśnie nowego modelu działalności biznesowej opartego o gospodarkę o obiegu zamkniętym.
- Drugi etap działania “Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP” pozwala natomiast skorzystać z dofinansowania niezbędnego, aby wdrożyć wypracowane wcześniej rozwiązania. Może pokryć na przykład koszty związane z nabyciem materiałów budowlanych, oprogramowania lub licencji czy usług szkoleniowych dla pracowników.
Przewagę konkurencyjną na rynku, w przypadku gdy klienci mają do wyboru często setki produktów może dać ciekawe wzornictwo i unikalny design. Firmy z Polski wschodniej, które chciałyby otrzymać wsparcie na opracowanie pełnej strategii wzorniczej, powinny zainteresować się naborem „Wzornictwo w MŚP”. Może on pomóc w zwiększeniu atrakcyjności produktów, które wprowadzamy na rynek oraz dostosowaniu ich do potrzeb czy oczekiwań klientów. To wielka szansa, aby podbić nowe rynki i zdobyć serca kolejnych klientów dzięki wyróżniającemu się designowi. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski w naborze “Wzornictwo w MŚP” od lutego do maja 2025 r.
Polskie przedsiębiorstwa, które chciałyby zautomatyzować i w ten sposób wpływać na innowacyjność swoich procesów produkcyjnych także mogą skorzystać z Funduszy Europejskich. Taką możliwość daje na przykład nabór „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”. Mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, które z niego skorzystają, mogą sfinansować różnorodne koszty związane z wprowadzeniem innowacji procesowej, która zakłada automatyzację lub robotyzację na jednym z etapów procesu produkcji, na przykład pakowania. Docelowo, efektem ma być bardziej innowacyjne, sprawniejsze i efektywniejsze działanie przedsiębiorstwa. Organizowany w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej nabór wniosków “Automatyzacja i robotyzacja w MŚP” rozpocznie się w kwietniu 2025 roku.
Gdzie znaleźć więcej informacji o Funduszach Europejskich?
Nieocenionym wsparciem we wszelkich kwestiach związanych z dotacjami unijnymi są wykwalifikowani konsultanci pracujący w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Na podstawie podanych informacji mogą pomóc w znalezieniu aktualnie trwającego naboru, który spełni nasze potrzeby lub wyjaśnią jak wygląda procedura składania wniosku i starania się o wsparcie. Punkty znajdują się w ponad pięćdziesięciu miejscowościach, a ich mapę wraz z danymi kontaktowymi można znaleźć na poniższej stronie. Dodatkowych informacji o Funduszach Europejskich oraz naborów prowadzonych w ramach poszczególnych programów warto również szukać bezpośrednio na stronie https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/.
Wsparcie na pierwszych etapach działalności, pomoc we wdrażaniu innowacji, oferta szkoleniowo-doradcza czy zielona transformacja. Fundusze Europejskie oferują pomoc dla polskich przedsiębiorstw na wielu poziomach i wszystkich etapach działalności. Warto po nią sięgnąć, aby rozwijać naszą firmę.
Źródło: materiał promocyjny
Źródło zdjęcia głównego: materiał promocyjny