Jak dbać o rozwój, podnoszenie kompetencji pracowników i przez to podnosić konkurencyjność naszej firmy? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób prowadzących firmę. Z pomocą przychodzą różne projekty dofinansowane przez fundusze unijne. To jednak nie wszystko, bo o wsparcie we wdrażaniu pomysłów w życie mogą liczyć również ci, którzy dopiero planują założyć biznes.
Wyzwaniem jest zmieniający się świat
Szansą, aby sprostać wyzwaniom dzisiejszego świata w biznesie, jest poważne podejście do inwestycji w kompetencje pracowników. Dzięki temu firma będzie lepiej przygotowana do zmieniających się rynkowych warunków. Taką szansą są między innymi usługi doradcze czy szkolenia. Ale skąd wziąć na nie pieniądze? Jako przedsiębiorcy możemy skorzystać z nich dzięki Funduszom Europejskim, Krajowemu Planowi Odbudowy lub programowi Erasmus dla przedsiębiorców i pracowników.
Na początku tego roku ogłoszono dwa konkursy przeznaczone dla przedsiębiorców dofinansowywane z funduszy UE. Są to Akademia HR oraz GOZ – to się opłaca. Pierwszy z nich zakłada wsparcie między innymi kadry menedżerskiej czy osób z działów HR. Możemy skorzystać ze szkoleń lub doradztwa, które ułatwią diagnozę polityki firmy i przystosowanie jej do aktualnych trendów rynkowych.
Drugi z programów oferuje dofinansowanie na szkolenia ogólne z zakresu szeroko pojętej zielonej ekonomii, gospodarki o obiegu zamkniętym, jak i bardziej specjalistyczne – na przykład takie, które dotyczą analizy i zmiany procesów produkcji. Wszystko po to, aby wdrożyć w firmie gospodarkę o obiegu zamkniętym, a tym samym stawić czoła wyzwaniom, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne.
Często problemy, z jakimi możemy się spotkać jako przedsiębiorcy mogą też wynikać ze spadku popytu na oferowane produkty oraz usługi czy odpływu wykwalifikowanej kadry. W takim przypadku powinniśmy z pewnością zainteresować się programem Wsparcie firm w okresowych trudnościach, który oferuje nam – w oparciu o Autodiagnozę naszego przedsiębiorstwa szereg ściśle sprofilowanych działań mających na celu wyprowadzenie firmy na prostą. Należą do nich między innymi szkolenia oraz działania doradcze.
Baza Usług Rozwojowych szansą na zdobycie wiedzy
Jeśli szukamy dla siebie lub swoich pracowników możliwości nabycia nowych kompetencji powinniśmy zapoznać się z ofertą Bazy Usług Rozwojowych. To platforma łącząca firmy szkoleniowe z całego kraju z przedsiębiorcami zainteresowanymi ich ofertą. Jej działanie jest intuicyjne i wyjątkowo proste. Co równie istotne – dzięki niej nie tylko znajdziemy interesujące kursy czy szkolenia, lecz również możemy starać się o ich dofinansowanie!
Warto także na bieżąco śledzić stronę internetową Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która planuje w przyszłości uruchamiać kolejne programy szkoleniowo-doradcze, także przeznaczone dla przedsiębiorców.
Ekspercka pomoc
Szansę na wsparcie mają nie tylko już działające na rynku firmy. Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to specjalny program, który pomoże także osobom, które potrzebują wsparcia doradczego czy mentoringu na samym początku swojej przygody z biznesem. W programie tym działają tzw. Platformy startowe dla nowych pomysłów, gdzie mogą zgłaszać się osoby z pomysłem na innowacyjny biznes, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu działalności i dopiero myślą o jej założeniu. Trwający obecnie nabór pomysłów w ramach Platform startowych umożliwia przekucie innowacyjnego pomysłu na produkt lub usługę w dobrze działający biznes w ramach spółki kapitałowej. Mogą się do niego zgłaszać osoby, które chcą założyć i prowadzić działalność w jednym ze wschodnich województw (warmińsko-mazurskim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim – z wyłączeniem Warszawy i otaczających ją powiatów). Na jakie wsparcie mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy? Może być ono podstawowe i dotyczyć na przykład księgowości, marketingu czy pomocy z zakresu prawa jak i bardzo specjalistyczne, np. w zakresie technologii przynależnych danej branży czy rozwiązań informatycznych.
Interesującą ofertę dla startupów znajdziemy także w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki . Trwa obecnie nabór do konkursu Startup Booster Poland. Jego założeniem jest profesjonalizacja i wsparcie rozwoju młodych spółek technologicznych. Jako aspirujący przedsiębiorcy pod okiem doświadczonych ekspertów i mentorów możemy na przykład przygotować się do ekspansji zagranicznej czy otrzymać wsparcie w działaniach marketingowych.
KPO to jeszcze więcej możliwości wsparcia dla firm
Jednym z założeń Krajowego Planu Odbudowy jest powstanie Branżowych Centrów Umiejętności. Docelowo mają być ścisłym pomostem pomiędzy placówkami prowadzącymi kształcenie zawodowe, w tym uczelni wyższych, a przedsiębiorcami. Mają one angażować różnorodne branże w rozwój umiejętności potencjalnych pracowników oraz stymulować wymianę doświadczeń pomiędzy biznesem, a jego otoczeniem.
Na wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji z Krajowego Planu Odbudowy mogą liczyć firmy z branż szczególnie dotkniętych następstwami pandemii COVID-19: kultury, turystyki czy hotelarstwa. Program Inwestycje w dywersyfikację działalności sektora HoReCa umożliwia im między innymi dofinansowanie szkoleń mających na celu rozwój pracowników lub ich przekwalifikowanie.
Erasmus nie tylko dla studentów
Popularny wśród studentek i studentów z całej Unii Europejskiej program Erasmus ma również swoją odsłonę, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy i pracownicy firm. Może być on szansą nie tylko dla młodych przedsiębiorców na zdobycie bezcennego doświadczenia. Jeśli prowadzimy swoją firmę od lat może być dobrą okazją na przykład do spojrzenia na nią z zupełnie innej, nowej perspektywy.
Szeroka oferta programów umożliwiających uzyskanie dotacji na szkolenia lub kursy dla przedsiębiorców i ich pracowników może rodzić wiele pytań. Z którego programu powinniśmy skorzystać, jak się starać o wsparcie w jego ramach? Na te oraz wiele innych wątpliwości odpowiedzi uzyskamy w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Eksperci w nich pracujący pomogą nam dobrać idealny program do naszych potrzeb.
Możemy w każdej chwili do jednego z punktów zadzwonić, wysłać maila lub odwiedzić go osobiście, aby uzyskać pomoc w kontekście wszystkich opisanych przez nas działań oferowanych dla przedsiębiorców.
Źródło: materiał promocyjny