Współczesny świat stawia przed firmami wiele wyzwań. Jednym z największych są zmiany klimatyczne, do których musimy się dostosować i sprawić, by nasze przedsiębiorstwo było bardziej przyjazne środowisku. Unia Europejska, dla której transformacja ekologiczna jest jednym z priorytetów, wspiera te firmy, które chciałyby wejść na bardziej ekologiczną ścieżkę działania.
Dlaczego warto stawiać na proekologiczne rozwiązania?
W bardzo ogólnym ujęciu jako zieloną transformację możemy rozumieć wszystkie działania, które dążą do zmian, aby gospodarka i społeczeństwo były bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku. W przypadku przedsiębiorstw efektem takich działań powinny być na przykład zmniejszone koszty korzystania ze źródeł energii, zmniejszona ilość zużywanej energii lub wody czy mniejsza ilość odpadów pozostających po procesie produkcji. Oczywiście wprowadzenie takich zmian wiąże się z kosztami. Jednak zielona transformacja niesie dla naszej firmy także korzyści, w tym ekonomiczne. Pozwala przede wszystkim zredukować koszty związane z procesem produkcji, na przykład dzięki zmianom w samym procesie lub wprowadzeniu odnawialnych źródeł energii. Firmy wprowadzające zmiany w duchu zielonej transformacji są odbierane jako innowacyjne przez otoczenie biznesowe i klientów. Takie postrzeganie naszego przedsiębiorstwa może wpłynąć na jego konkurencyjność.
Podstawowym modelem biznesowym w kontekście zielonej transformacji jest gospodarka o obiegu zamkniętym, której głównym celem jest jak najmniejsza ilość powstających odpadów. Czym się charakteryzuje GOZ? Jej założeniem jest zamknięta pętla, w ramach której powstające odpady są ponownie wykorzystywane. Gospodarka o obiegu zamkniętym z jednej strony zakłada efektywniejsze zarządzanie zasobami przez firmy, a tym samym zmniejszone koszty procesu produkcyjnego. Z drugiej wydłuża cykl życia produktów i zmniejsza zapotrzebowanie na wybrane surowce dzięki ich recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu.
Jak fundusze unijne wspierają inwestycje firm w GOZ?
Jednym z programów prowadzonych w ramach Funduszy Europejskich są Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Z naborów prowadzonych w jego ramach skorzystać mogą przedsiębiorcy z makroregionu Polski Wschodniej, czyli województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego lub mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy i otaczających ją powiatów). Do takich firm, które są zainteresowane wdrożeniem gospodarki o obiegu zamkniętym, skierowane są dwa etapy działania Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP.
- Etap I obejmuje Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji, a nabór wniosków trwa do kwietnia 2025 roku. Dzięki środkom otrzymanym w ramach tego działania przedsiębiorstwo podejmuje współpracę z wyspecjalizowanymi firmami prowadzącymi usługi doradcze. Ich celem ma być opracowanie zmian w przedsiębiorstwie, które zakładają korzystanie z modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.
- Po zakończeniu etapu pierwszego i przygotowaniu modelu biznesowego zakładającego korzystne dla środowiska zmiany przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowanie w ramach etapu II. Zakłada on Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji. Dzięki pozyskanym środkom przedsiębiorstwa mogą sfinansować na przykład zakup niezbędnych materiałów, usług doradczych, oprogramowania czy sfinansować niezbędne roboty budowlane w celu wprowadzenia zmian zaplanowanych w etapie I.
Firmy zainteresowane poszerzeniem wiedzy na temat zielonej transformacji i gospodarki o obiegu zamkniętym mogą skorzystać z projektu „GOZ-to się opłaca”. Przedsięwzięcie jest dofinansowane z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
„GOZ-to się opłaca” oferuje przedsiębiorcom oraz ich pracownikom i pracowniczkom szkolenia (ogólne lub specjalistyczne), związane m.in. z zieloną transformacją. Wsparcie może polegać również na indywidualnym doradztwie. Kompleksowość oferty ma rozwinąć kompetencje w obszarze zielonej ekonomii oraz ułatwić wprowadzenie bardziej przyjaznego środowisku modelu biznesowego.
Przedsiębiorców zainteresowanych tematyką zielonej transformacji powinny także zainteresować nabory organizowane w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. 31 października zostaną ogłoszone dwa: Rozwijanie recyklingu odpadów oraz Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ.
Kluczowe informacje o naborach prowadzonych w ramach Funduszy Europejskich znaleźć można na poniższej stronie. Te, których założeniem jest wspieranie zielonej transformacji czy pomoc we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym organizowane są również w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.
Kompleksową pomoc dotyczącą poszczególnych naborów, odpowiedzi na pytania czy wskazówki czego potrzebujemy do złożenia wniosku uzyskamy także w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich, które znajdują się w kilkudziesięciu polskich miejscowościach. Możemy skontaktować się z nimi mailowo lub odwiedzić osobiście. Warto także przyjść na jedno ze spotkań informacyjnych organizowanych w punktach.
Zieloną transformację wspiera także KPO
Polscy przedsiębiorcy dodatkowych środków na zielone inwestycje mogą poszukiwać także w ramach KPO. Jedną z form wsparcia jest Fundusz wsparcia energetyki. Jego założeniem jest udzielanie preferencyjnych pożyczek na inwestycje związane z transformacją energetyczną, na przykład budową odnawialnych źródeł energii.
Innym naborem w ramach KPO, z którego mogą obecnie skorzystać duże przedsiębiorstwa jest Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych. Nabór jest prowadzony do 31 października 2024 r., więc warto - jeśli spełniamy jego warunki - już teraz skorzystać z tej możliwości wsparcia.
Kluczowe informacje dotyczące KPO, wsparcia jakie możemy uzyskać jako przedsiębiorcy oraz innych - także niezwiązanych z zieloną transformacją naborów wniosków można znaleźć na tej stronie internetowej.
Polskie przedsiębiorstwa, niezależnie od wielkości wprowadzając ekologiczne zmiany mogą wiele zyskać, a dzięki wsparciu Funduszy Europejskich oraz KPO zielona transformacja może być dużo łatwiejsza. Warto skorzystać z tej pomocy.
Źródło: materiał promocyjny
Źródło zdjęcia głównego: materiał promocyjny