Gdy mowa o dostępności często pierwszym skojarzeniem jest osoba poruszająca się na wózku lub niewidoma. Jednak dostępność dotyczy wielu innych grup społecznych czy osób, na przykład rodziców z małymi dziećmi. Problem związany z tym zagadnieniem może dotyczyć każdego z nas, na przykład gdy będziemy mieli złamaną rękę. Dostępność jakiegoś produktu lub usługi będzie w tych wszystkich przypadkach oznaczała możliwość skorzystania z nich.
Jak zwiększać dostępność w firmie?
Dostępność rzecz jasna może być różnie rozumiana w zależności od branży, w której działamy. Jeśli swoje produkty sprzedajemy na przykład w sklepie lub sieci sklepów stacjonarnych ich dostępność zależeć będzie na przykład od tego czy zamontujemy przy nich odpowiednie podjazdy dla wózków, na których poruszają się osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. W przypadku sklepu internetowego natomiast warto zadbać o taką budowę naszej strony, aby mogły z niej korzystać wszystkie osoby zainteresowane naszą ofertą. Dostępność cyfrowa naszej strony może zależeć od tego, czy zdjęcia na niej zawierają opisy alternatywne lub możliwości nawigowania po niej za pomocą wyłącznie klawiatury.
Zwiększanie dostępności w firmie jest nie tylko odpowiedzialne społecznie. To także dobra praktyka biznesowa, która z jednej strony może pomóc nam w stworzeniu innowacji, a z drugiej pozwala otworzyć się na nowych klientów, którzy mogą skorzystać z naszych usług czy produktów. Lepsze doświadczenie klientów może także wpływać na ich ponowny wybór w przyszłości.
Unijne środki pomagają zwiększać dostępność
Od 28 czerwca 2025 roku obowiązywać będą przepisy Europejskiego Aktu o Dostępności. To dokument, który wskazuje wymogi dotyczące dostępności wybranych produktów i usług na terenie całej Unii Europejskiej. W Polsce te przepisy wprowadza ustawa z kwietnia tego roku. To Polski Akt o Dostępności, który określa wymagania jakie mają spełniać od przyszłego roku przedsiębiorstwa oraz ich produkty oraz usługi na terenie naszego kraju.
Skąd pozyskać pieniądze niezbędne do dostosowania się do wchodzących w życie w przyszłym roku przepisów Polskiego Aktu o Dostępności? Jak je zdobyć, jeśli chcemy zwiększać dostępność naszych produktów lub usług? W obu przypadkach możemy sięgnąć po środki w ramach Funduszy Europejskich.
- To Pożyczka na dostępność dla przedsiębiorców, z której skorzystać mogą zarówno mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, jak i te duże. Możemy skorzystać z kilku pożyczek, których maksymalna wysokość może wynieść 1 milion złotych. Sfinansowane w ich ramach inwestycje mają zwiększać dostępność architektoniczną, cyfrową lub komunikacyjno-informacyjną przedsiębiorstwa dla osób ze szczególnymi potrzebami. Pożyczkę na dostępność dla przedsiębiorców charakteryzują korzystne warunki. Należą do nich na przykład atrakcyjne oprocentowanie pożyczki (od 0,15 proc. w skali roku w całym okresie kredytowania) czy możliwość częściowego umorzenia, nawet do 30 procent kwoty zaciągniętej pożyczki!
Przedsiębiorcy zainteresowani tematem dostępności będą mogli skorzystać także z innych form wsparcia, np.: ze szkoleń czy eksperckiego doradztwa. Będą one dostępne już w 2025 r. w projekcie „Dostępność szansą na rozwój 3”. Inicjatywa dofinansowana zostanie ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Dodatkowych informacji należy szukać na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Gdzie znaleźć więcej informacji o Funduszach Europejskich?
Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani rozwojem swojej firmy, wprowadzaniem innowacji czy zwiększaniem jej dostępności kluczowe informacje mogą znaleźć na portalu Funduszy Europejskich. Dostępne są na nim szczegóły poszczególnych programów oraz pełna lista naborów wniosków.
Z pytaniami lub wątpliwościami możemy się też zwrócić do jednego z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Znajdują się w kilkudziesięciu miejscowościach, a skontaktujemy się z nimi telefonicznie, mailowo oraz osobiście. Wykwalifikowani konsultanci mogą nas wspomóc na przykład w znalezieniu naboru, który odpowiada naszym potrzebom lub wyjaśnić krok po kroku jak wygląda procedura składania wniosku. Listę wszystkich punktów z adresami i danymi kontaktowymi można znaleźć pod poniższym adresem. Jeśli jesteśmy natomiast zainteresowani konkretnym tematem związanym z Funduszami Europejskimi warto sprawdzić organizowane przez punkty szkolenia oraz spotkania informacyjne.
Zapewnienie odpowiedniej dostępności produktów czy usług jest jednym z wyzwań, przed którymi stoimy jako całe społeczeństwo. Dzięki temu otaczający nas świat będzie bardziej przyjazny, a zatem jednocześnie mniej wykluczający innych. Dla przedsiębiorców zwiększanie dostępności jest oczywiście wyzwaniem. Jak jednak wiele wyzwań, stawienie mu czoła może przynieść sporo korzyści dla naszej firmy.
Źródło: materiał promocyjny
Źródło zdjęcia głównego: materiał promocyjny